W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Jarosław Gowin wręczył nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorzowi Wrochnie

18.02.2021

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wręczył dziś prof. dr hab. Grzegorzowi Wrochnie nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

na zdjęciu premier J. Gowin i prof. G. Wrochna podczas uroczystości wręczenia nominacji

Z jednej strony, taka rola w sektorze kosmicznym jest naturalną kontynuacją moich zainteresowań sięgających jeszcze dzieciństwa i rozwijanych przez całe życie w różnych okolicznościach. Z drugiej, moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe dobrze przygotowały mnie do pełnienia tej funkcji

  – mówi prof. Grzegorz Wrochna.

Objęcie kierownictwa PAK dostrzegam więc z jednej strony jako szansę na kolejną przygodę życiową i realizację swoich zainteresowań i fascynacji, z drugiej zaś, jako możliwość zrobienia czegoś pożytecznego i ważnego dla Polski

– podkreśla prof. Wrochna.

Nowy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Grzegorz Wrochna jest profesorem nauk fizycznych. Urodził się 13 marca 1962 r. w Radomiu. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburg i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

Od 1999 pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek. Wraz z prof. Makiewiczem z CFT PAN prowadził eksperyment „Pi of the Sky” śledzący optycznie  błyski promieniowania gamma wykrywane przez sieć satelitów. Obserwacja najjaśniejszego z nich zaowocowała wspólną z zespołem satelity NASA SWIFT publikacją w „Nature”.

Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD,  Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.).  W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.

W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA

POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Zadaniem Agencji jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. POLSA pomaga też rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Ważnym aspektem działań Agencji jest działanie na rzecz rozwoju technik satelitarnych, znajdujących zastosowanie w codziennym życiu - komunikacji, nawigacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.

Priorytetowym zadaniem Polskiej Agencji Kosmicznej jest dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych.

{"register":{"columns":[]}}