W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezentacja Raportu z prac Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji

05.02.2025

Potrzebujemy takiego ukształtowania polityki handlowej, które pozwoli Europie wygrywać i budować odporność przeciwko państwom trzecim takim jak Chiny i USA - podkreślił Minister Rozwoju i Technologii podczas konferencji prasowej w KPRM.

Kilkanaście osób pozuje do zdjęcia

Jest jedna szokująca liczba: ostatnia kadencja Komisji Europejskiej to 19 tysięcy stron nowych regulacji lub modyfikacji dotychczasowych regulacji. Nie poprawimy nic, jeśli chodzi o konkurencyjność gospodarek,  bez zmian w tym zakresie

– zaznaczył minister Krzysztof Paszyk podczas prezentacji raportu z prac Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji, która odbyła się 5 lutego w KPRM.

Raport zawiera kluczowe rekomendacje Rady w zakresie poprawy otoczenia regulacyjnego, jednolitego rynku, konkurencyjności i innowacyjności, polityki celnej i podatkowej, polityki zewnętrznej UE oraz polityka społecznej.

Musimy dzisiaj politykę wobec USA budować przede wszystkim na bardzo silnym fundamencie solidarności krajów europejskich. Nie możemy jako Ci, którzy tworzą europejską gospodarkę, się podzielić

– zaznaczył szef MRiT.

Rada Przedsiębiorców ds. Prezydencji  została powołana z inicjatywy Podsekretarz Stanu w KPRM, Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej oraz ówczesnego Podsekretarza Stanu w MRiT, Ignacego Niemczyckiego. Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 12 lipca 2024 r. w KPRM.

Od początku celem Rady była wymiana myśli i propozycji nad kierunkami rozwoju gospodarki i przemysłu oraz roli przedsiębiorców we wzmacnianiu konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarczego UE w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE.

Do Rady zaproszono  przedstawicieli największych organizacji zrzeszających szerokie grupy przedsiębiorców.

Prace Rady miały trzy zasadnicze wymiary:

  • Prezentacja priorytetów sektorowych przez poszczególne ministerstwa,
  • Opiniowanie przedstawianych priorytetów przez członków Rady,
  • Przedstawienie postulatów wobec prezydencji oraz zgłoszenia ekspertów sektorowych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}