W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu – komentarz do danych GUS

22.10.2019

Na szarym tle hasztag analizy MPiT.

Komentarz minister Emilewicz:

GUS przyniósł nam kolejną porcję dobrych danych z gospodarki. Wcześniej zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna wskazywały na to, że wrzesień był dobrym miesiącem dla aktywności zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Dziś widzimy także wzmożoną aktywność w budownictwie i na rynku mieszkaniowym. Te twarde dane, wraz z badaniem koniunktury, pozwalają na optymistyczną ocenę najbliższej przyszłości. Sprzyjające warunki pogodowe wpłyną na bardzo dobre wyniki w budownictwie, którego produkcja w październiku wzrośnie o ok. 6 proc.

Komentarz MPiT:

 

Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2019 roku była o 7,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja we wrześniu wzrosła o 6,0 proc.

We wrześniu przedsiębiorstwa z tej branży wykazały się znaczną aktywnością. Wzrost produkcji o 15,8 proc. (r/r) zanotowano w obiektach infrastrukturalnych (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej) oraz o 5,3 proc. w budowie budynków. Niższą niż przed rokiem produkcję budowlaną odnotowano w przypadku specjalistycznych robót budowlanych (-4,5 proc.). Nieco lepsze od wstępnych oczekiwań wyniki w obszarze budownictwa infrastrukturalnego mogą świadczyć o możliwym utrzymaniu się relatywnie dobrego tempa inwestycji publicznych w całym III kw. 2019 r.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. oddano do użytkowania 145,6 tys. mieszkań, tj. o 12,2% więcej niż przed rokiem. Szacuje się, że na koniec września 2019 r. w budowie pozostawało 828,6 tys. mieszkań, tj. o 3,2% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

W ujęciu narastającym w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,3 proc. Największy wzrost wystąpił w zakresie budowy obiektów infrastrukturalnych (o 8,7 proc.). Przedsiębiorstwa zajmujące się budową budynków odnotowały wzrost o 4,1 proc., a robotami specjalistycznymi odnotowały wzrost o 1,7 proc.

Optymizm płynie również z badania koniunktury. Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w październiku 2019 r. kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego we wrześniu 2019 r. (101,0 wobec 100,2). Wyższym niż przed miesiącem poziom odnotowano w przypadku składowej dla przetwórstwa przemysłowego, zbliżony dla budownictwa i handlu detalicznego.

W październiku 2019 roku, przy braku różnicy w liczbie dni roboczych, oczekujemy blisko 6 proc. wzrostu produkcji budowlanej (r/r). Czynnikiem sprzyjającym wysokiej aktywności sektora w bieżącym miesiącu mogą być relatywnie dobre warunki pogodowe.

{"register":{"columns":[]}}