W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja przemysłowa, ceny w przemyśle i budownictwie w marcu 2020 r. – komentarz MR do danych GUS

21.04.2020

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w marcu 2020 r. była o 2,3 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w marcu spadła o 4,8 proc.

grafika przedstawia napisy analizy MR, produkcja na złoto-beżowym tle oraz fragment zdjęcia procesu produkcji; widoczne są metal i iskry
  • Produkcja sprzedana przemysłu w marcu 2020 r. była o 2,3 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r. - wg wstępnych danych GUS.

Marcowe dane, choć spadkowe, były nieco lepsze od wstępnych analiz Ministerstwa Rozwoju. W porównaniu do marca 2019 r. produkcja sprzedana przemysłu była w poprzednim miesiącu niższa w 16 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż spadła najszybciej w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 28,6 proc.), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 15,9 proc.) oraz w produkcji mebli (o 14,7 proc.). Natomiast wzrost produkcji odnotowano w 18 działach przemysłu, w tym najwyższy w produkcji wyrobów farmaceutycznych (wzrost o 39,7 proc.), produkcji papieru i wyrobów z papieru (9,9 proc.) oraz produkcji artykułów spożywczych (o 7,1 proc. r/r).

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu br. były niższe o 0,5 proc., zarówno w porównaniu do lutego 2020 r. jak i do marca 2019 r. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 3 proc. r/r.

Dynamika produkcji sprzedanej w przemyśle w marcu br. jest pierwszym odczytem z realnej gospodarki, który obrazuje negatywny wpływ aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce na poziom aktywności gospodarczej. W związku z tym, że obostrzenia służące ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie całego kraju w marcu obowiązywały jedynie przez niewielką część miesiąca, w naszej ocenie pełny wpływ pandemii COVID-19 na polską gospodarkę widoczny będzie dopiero w kwietniu. Wówczas  spodziewamy się spadku sprzedaży produkcji przemysłowej o ok. 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.

Prognoza MR jest jednak uzależniona od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej, skuteczności implementacji polityki gospodarczej, a także od zdolności producentów do adaptacji do nowych warunków funkcjonowania.

 

{"register":{"columns":[]}}