W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja przemysłowa i sytuacja na rynku pracy - komentarz wiceministra Roberta Tomanka

21.04.2021

Już dziesiąty miesiąc z rzędu notujemy wzrost w przemyśle. W marcu nastąpił także wzrost poziomu wynagrodzeń o 8% (r/r).

Na zdjęciu laser wycinający krążki z metalu.

W marcu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 18,9% w ujęciu rocznym, co ma także związek z efektem niskiej bazy, jednak wzrost jest wyższy i potwierdza trafność prognoz wzrostu PKB w 2021 roku na poziomie 4,0%. To jeden z największych wzrostów w historii pomiarów i jednocześnie zdecydowanie lepszy wynik niż oczekiwano. 

Oczekujemy, że w kwietniu przy braku różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie ok. 40%, co będzie wynikała nie tylko z niskiego punktu odniesienia, ale także z widocznego trendu wzrostowego.

 szacuje wiceminister Robert Tomanek
W marcu 2021 r. nastąpił także wzrost wynagrodzeń o 8% (r/r). Zwiększenie zapotrzebowania na pracę  poza godzinami pracy (wynikające m.in. ze zwolnień lekarskich) częściowo wpłynęło na wzrost wynagrodzeń. 

Wzrost wynagrodzeń jest najwyższy od 2012 roku, a poziom średniej płacy zbliżył się do rekordowego poziomu z grudnia, niemal 6 tys. zł. 

Wzrost wynagrodzeń powiększa wolumen popytu krajowego i sprzyja gromadzeniu oszczędności w gospodarstwach domowych, które będą wpływać na wzrost odłożonego popytu po zakończeniu ograniczeń działalności gospodarczej w wielu sektorach

 ocenił dr hab. Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Instrumentem, który poprawi odporność polskiej gospodarki na wstrząsy będzie także opracowywana w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nowa Polityka Przemysłowa.

{"register":{"columns":[]}}