W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja przemysłowa w czerwcu - komentarz MPiT do danych GUS

18.07.2019

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu 2019 roku była o 2,7 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w czerwcu wzrosła o 2,7 proc. Notowany w pierwszych 5 miesiącach dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej o średnio 7 proc. został zatrzymany w czerwcu. Składa się na to przede wszystkim mniejsza liczba dni roboczych i wcześniej rozpoczęty sezon urlopowy związany z korzystną pogodą. Wysokie temperatury i odnotowany w czerwcu rekord ciepła mogły spowodować przestoje produkcji.

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.

W porównaniu z czerwcem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była w ubiegłym miesiącu wyższa w 14 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (11,1 proc.), napojów (6,6 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (3,5 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (2,7 proc.).

Spadek produkcji przemysłowej nastąpił w 20 działach, z czego największy w produkcji odzieży (13,5 proc.), metali (11,1 proc.), wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego (10,7 proc.). Znaczny spadek w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (8,5 proc.), w głównej mierze związany był ze spadkiem produkcji samochodowej w Niemczech, naszego głównego partnera.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu 2019 roku były wyższe niż przed rokiem o 0,6  proc. W porównaniu z majem 2019 r. ceny spadły o 0,4 proc.

W lipcu 2019 roku oczekujemy powrotu do dynamicznego wzrostu sektora przemysłowego z początku roku. Wzrost produkcji przemysłowej wyniesie ok. 5 proc. (r/r). To zasługa układu kalendarza, co pozytywnie wpłynie na aktywność przedsiębiorstw. Oczekujemy także powrotu do pozytywnych tendencji w produkcji samochodowej, co wpłynie na wzrost produkcji w tej sekcji.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.07.2019 11:38 Aleksandra Serkowska
Pierwsza publikacja:
18.07.2019 11:38 Aleksandra Serkowska
{"register":{"columns":[]}}