W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja sprzedana przemysłu w maju 2019 r. – komentarz do danych GUS

21.06.2019

Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w maju 2019 roku była o 7,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w maju wzrosła o 5,1 proc.

Analizy gospodarcze

Po bardzo dobrym kwietniu (wzrost o 9,2% r/r) polski sektor przemysłowy kolejny miesiąc z rzędu wykazuje się dużą odpornością na globalne zawirowania związane ze słabą koniunkturą w strefie euro oraz napięciami handlowymi na linii USA-Chiny. Co szczególnie cieszy, krajowe przedsiębiorstwa zwiększają swoją aktywność wbrew niekorzystnym nastrojom w biznesie naszego głównego partnera handlowego – Niemiec. Z jednej strony może to oznaczać coraz skuteczniejszą dywersyfikację portfeli eksportowych polskich firm (rosnące zamówienia eksportowe w przemyśle). Z drugiej natomiast jest z pewnością odpowiedzią na utrzymujący się wysoki popyt wewnętrzny – co jest dobrym sygnałem z punktu widzenia krajowej konsumpcji.    

W porównaniu z majem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była w ubiegłym miesiącu wyższa w 27 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (36,9 proc.), urządzeń elektrycznych (16,5 proc), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (12,6 proc.).

Spadek produkcji przemysłowej nastąpił w 7 działach, z czego największy w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (12,4 proc.) oraz produkcji skór i wyrobów skórzanych (8,9 proc.). Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju 2019 roku były wyższe niż przed rokiem o 1,4  proc. W porównaniu z kwietniem 2019 r. ceny wzrosły o 0,2 proc.

W czerwcu 2019 roku oczekujemy 3,5 proc. wzrostu produkcji przemysłowej (r/r). Spowolnienie dynamiki produkcji sprzedanej w sektorze przemysłowym wynikać będzie w głównej mierze z niekorzystnego układu kalendarza -  w bieżącym miesiącu mamy o 2 dni robocze mniej w porównaniu z czerwcem 2018 r.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.06.2019 12:18 Marcin Zawiśliński
Pierwsza publikacja:
21.06.2019 12:18 Marcin Zawiśliński
{"register":{"columns":[]}}