W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Propozycja nowego aktu prawnego wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych

20.04.2022

Informujemy, że Komisja Europejska 30 marca 2022 r. przygotowała propozycje rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1020 i uchylającego rozporządzenie (UE) 305/2011.

Czego dotyczy rozporządzenie?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (dalej CPR).

Rozporządzenie określa zasady wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych objętych normą zharmonizowaną [1] lub zgodny z wydaną dla niego europejską oceną techniczną [2]. Wyrób taki oznakowany jest znakiem „CE” i sporządzana jest dla niego deklaracja właściwości użytkowych [3].

Cel zmiany CPR

Zmiana CPR  zaproponowana przez KE ma na celu:

  • zapewnienie sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku i swobodnego przepływu wyrobów budowlanych,
  • zwiększenie roli zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych w cyklu życia wyrobów budowlanych,
  • umożliwienie sektorowi budowlanemu w osiąganie celów związanych z klimatem i zrównoważonym rozwojem oraz uczestniczenie w transformacji cyfrowej gospodarki,
  • zapewnienie konkurencyjności oraz likwidacje barier za pomocą zharmonizowanych norm.

Kontakt

W celu komunikacji dotyczącej zmian CPR utworzony został e-mail: rewizjaCPR@mrit.gov.pl

Słownik pojęć:

[1] Norma zharmonizowana – zgodnie z art. 2 pkt 11 Rozporządzenia nr 305/2011, „norma zharmonizowana” oznacza normę przyjętą przez jeden z europejskich organów normalizacyjnych wymienionych w załączniku I do Dyrektywy 98/34/WE, na podstawie wniosku (zwanego mandatem) wydanego przez Komisję, zgodnie z art. 6 tej Dyrektywy.

[2] Europejska ocena techniczna – zgodnie z art. 2 pkt 13 Rozporządzenia nr 305/2011, europejska ocena techniczna oznacza udokumentowaną ocenę właściwości użytkowych wyrobu budowlanego w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk zgodnie z odnośnym europejskim dokumentem ocen.

[3] Krajowa deklaracja właściwości użytkowych – dokument, w którym producent deklaruje właściwości użytkowe wyrobu budowlanego, zgodnie z właściwą przedmiotową Polską Normą wyrobu lub krajową oceną techniczną, odnosząc je do tych zasadniczych charakterystyk, które mają wpływ na spełnienie podstawowych wymagań przez obiekty budowlane, oraz zgodnie z zamierzonym zastosowaniem tego wyrobu. Producent może przekazywać informacje o właściwościach użytkowych wyrobu budowlanego w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk (np. w folderach reklamowych, katalogach informacyjnych) wyłącznie, o ile zostały one określne w krajowej deklaracji właściwości użytkowych.

Materiały

Propozycja projektu rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych
Informacja prasowa służb Komisji
{"register":{"columns":[]}}