W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w marcu 2021 r. - komentarz wiceministra Roberta Tomanka

21.04.2021

W marcu 2021 r. nastąpił wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw o 8% r/r. Jest on najwyższy od 2012 roku, a poziom średniej płacy zbliżył się do rekordowego poziomu z grudnia 2020 r., niemal 6 tysięcy zł. Częściowo jest to efektem zwiększenia zapotrzebowania na pracę poza godzinami pracy (wynikające m. in. ze zwolnień lekarskich).

Na zdjęciu banknot o nominale 100 zł. Tytuł: Wynagrodzenie. Analizy MRPiT

Wzrost wynagrodzeń powiększa wolumen popytu krajowego i sprzyja gromadzeniu oszczędności w gospodarstwach domowych, które będą wpływać na wzrost odłożonego popytu po zakończeniu ograniczeń działalności gospodarczej w wielu sektorach

– ocenił dr hab. Robert Tomanek.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w marcu 2021 r. było wyższe o 6,5% (o 360,2 zł) wobec lutego 2021 r., a w skali roku wzrosło o 8,0% (tj. o 439,8 zł).

W okresie trzech miesięcy obecnego roku wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich sekcjach PKD.

Wśród instrumentów, które poprawią odporność polskiej gospodarki na wstrząsy, będzie m. in. Polityka Przemysłowa Polski, opracowywana w MRPiT.

 

{"register":{"columns":[]}}