Przedstawiciele kierownictwa MRiT na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
09.09.2021
Wiceministrowie Grzegorz Piechowiak, Andrzej Gut-Mostowy oraz Marek Niedużak w dniach 7-9 września uczestniczyli w Forum Ekonomicznym w Karpaczu, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Wiceszefowie resortu rozwoju i technologii wzięli udział w dyskusjach dotyczących m.in. zrównoważonych inwestycji, MŚP, strategii eksportowych, mieszkalnictwa, zamówień publicznych oraz turystyki.
Wiceminister Marek Niedużak w dyskusji pn. „Co jest niezbędne, aby firmy rodzinne były liderami polskiej gospodarki? miał okazję omówić projekt Fundacji Firm Rodzinnych.
Jak zaznaczył wiceszef MRiT - od wielu już lat we współpracy z firmami rodzinnymi przygotowywane i wdrażane są korzystne dla nich przepisy. Do tych rozwiązań należy m.in. zarząd sukcesyjny, zarządzanie majątkiem spadkowym wprowadzone w Pakiecie Przyjazne Prawo, czy fundacja rodzinna.
Wiceszef MRiT zapewnił, że Fundacja Rodzinna pomoże polskim przedsiębiorcom w kumulacji kapitału i dalszym rozwoju oraz zabezpieczeniu finansowym rodziny. Dzięki fundacji majątek firm będzie chroniony przed rozdrobnieniem i utratą nad nim kontroli.
Drugim wątkiem dyskusji, w których udział brał wiceminister Niedużak, była promocja polskiego eksportu oraz ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne.
Zdaniem wiceministra Niedużaka eksport, pomimo pandemii Covid-19 jest jednym z silników wzrostu PKB. W I półroczu 2021 wzrósł o blisko 30%. To czwarty najwyższy wzrost eksportu w Unii Europejskiej. Również to Unia Europejska pozostaje największym partnerem handlowym z uwagi na bliskość geograficzną i regulacje. Wyzwaniem, przed jakim stoimy, jest zwiększenie udziału krajów pozaunijnych w eksporcie.
Motorem wzrostu polskiego eksportu wciąż są duże firmy, przede wszystkim z kapitałem zagranicznym. Wspieramy polskich przedsiębiorców w ich ekspansji zagranicznej poprzez działania na rzecz eliminacji barier w dostępie do rynków pozaunijnych z nieuczciwym importem zabezpieczenia interesu firm w umowach o wolnym handlu
– dodaje wiceminister Niedużak.
Udział wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego skoncentrowany był na kwestiach związanych z nowym obliczem turystyki w świece pocovidovym oraz kondycją branży hotelarskiej.
Turystyka w Polsce opiera się obecnie w 2/3 na turystyce krajowej. Bon Turystyczny pobudza popyt na wypoczynek w kraju i jest realnym wsparciem dla rodzin i branży turystycznej.
Jak zauważa wiceminister Andrzej Gut-Mostowy turystyka jest dziś całkiem inna. Możemy wręcz mówić o "turystyce niepewności". Wybierane są destynacje bliższe, bezpieczniejsze, bardziej przewidywalne. Rozwój turystyki po pandemii będzie opierał się o turystykę zrównoważoną, korzystającą z proekologicznej infrastruktury markowe produkty turystyczne i cyfryzację usług w sektorze turystyk..
Wiceminister Andzej Gut-Mostowy podziękował także branży hotelowej za odpowiedzialne zachowanie podczas ciężkich chwil pandemii i za świadomość, że zdrowie ludzkie jest wartoscią nadrzędną.
W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister Grzegorz Piechowiak spotykał się z inwestorami, w tym m.in. Westinghouse Electronic Co. oraz z Fabio Righim, ministrem przemysłu i handlu Republiki San Marino.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem poświęconym tematyce gospodarczo-biznesowej. Co roku w dyskusjach nad kierunkami rozwoju polskiej gospodarki gromadzi panelistów z kraju i zagranicy: przedstawicieli świata biznesu, decydentów politycznych i ekspertów. W tym roku podczas Forum Gospodarczego szczególnym kontekstem debat był pakiet rządowych reform Polski Ład, który proponuje nową i kompleksową wizję rozwoju gospodarczo-społecznego Polski w rzeczywistości postpandemicznej.