W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przemysł 4.0 – to działa! Konferencja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

04.10.2019

W dniach 4 i 5 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywa się konferencja „Poznań 4.0. Przemysł przyszłości: to się opłaca, to działa”. Jej organizatorem jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, a celem zaprezentowanie możliwości, jakie polskim przedsiębiorcom oferuje Przemysł 4.0. W wydarzeniu uczestniczy minister przedsiębiorczości technologii Jadwiga Emilewicz.

Przemawia minister Jadwiga Emilewicz
- Przemysł 4.0. traktujemy jako dodatkowy motor, niejako turbodoładowanie, rozwoju gospodarczego Polski. Nasza, ale także światowa gospodarka, podobnie jak samochody, przechodzi przez kolejne generacje. Dzisiaj, tak jak cały świat, chcemy poruszać się „gospodarczym samochodem czwartej generacji” – podkreśliła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

 

- Budowa ekosystemu Przemysłu Przyszłości wymaga angażowania interesariuszy na wszystkich poziomach  sektora przemysłowego, a więc zarówno tych bezpośrednio realizujących procesy produkcyjne  czyli  pracowników i przedsiębiorców, jaki i instytucji oraz podmiotów powiązanych z tym obszarem gospodarki, a także otoczenia przemysłu. Rosnąca świadomość potrzeby zmian w przemyśle skutkuje szeregiem inicjatyw dotyczących wprowadzania transformacji cyfrowej podejmowanych oddolnie jaki i odgórnie. Misją  Platformy Przemysłu Przyszłości jest integrowanie i wspomaganie tych przedsięwzięć dla inicjowania systemowych, kompleksowych  rozwiązań  wsparcia transformacji cyfrowej jak i oddziaływanie na poziomie podstawowym , dla umożliwienia każdemu przedsiębiorcy efektywnego jej wprowadzenia – powiedział prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty.

 

- Wszystkie cele, zadania i narzędzia Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wypracowaliśmy właśnie na podstawie rozmów z przedstawicielami biznesu i przemysłu. Z naszego rozeznania wynika, że brak działań proinnowacyjnych w polskich firmach często wynika z tego, że brakuje czynników stymulujących innowacyjność lub świadomości i wiedzy na temat nowych trendów. To właśnie zadanie dla Fundacji. Ma ona m.in. pokazywać przedsiębiorcom, jakie rozwiązania oraz w jaki sposób mogą wdrożyć w swoich firmach, by skutecznie móc stawiać czoła współczesnym wyzwaniom  – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Aby sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami, powołana została Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości. Jej celem jest wspieranie rodzimych przedsiębiorców m.in. w transformacji cyfrowej ich procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami, a także człowiekiem a maszynami.

Zadaniem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest przybliżanie przedsiębiorcom tematyki przemysłu 4.0, a także proponowanie rozwiązań biznesowych, doradztwo strategiczne, budowanie sieci kooperacyjnych, czy dbanie o otoczenie prawno-regulacyjne. Jest to również dawanie impulsu do podnoszenia poziomu zaawansowania technologicznego polskich przedsiębiorstw. Chodzi więc zarówno o działania koordynacyjne, jak i aktywne stymulowanie rynku. Pomoc oferowana przez Fundację ma odpowiadać indywidualnym potrzebom danego przedsiębiorstwa.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma m.in. integrować i wspierać inicjatywy wzmacniające transformację cyfrową w kraju. Działania te realizować będą centra kompetencji, które pod koniec roku rozpoczną swoją aktywną działalność w całym kraju.

Wśród celów fundacji jest też pomoc firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności. W tym celu organizowane będą przez ekspertów Fundacji szkolenia na temat najnowszych trendów technologicznych. Fundacja zaoferuje też możliwość testowania różnych rozwiązań oraz konsultacji z doświadczonymi ekspertami, by dać przedsiębiorstwom szansę na skuteczną transformację w kierunku przemysłu 4.0.

W najbliższych tygodniach na pełną skalę ruszy centrum kontaktu z konsultantami przemysłu 4.0. Po wstępnej konsultacji powstanie grupa ekspertów od poszczególnych specjalizacji technologicznych i branżowych. Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Obejmie ono podmioty działające w Polsce – przedsiębiorców, jednostki zarządzające klastrami innowacyjnymi, podmioty działające na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Właśnie dlatego Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości jest organizatorem konferencji „Poznań 4.0. Przemysł przyszłości: to się opłaca, to działa”. Wydarzenie odbywa się 4 i 5 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich (Pawilon 11 – Iglica). W praktyczny sposób chcemy pokazać przedsiębiorcom, że Przemysł 4.0 to nie jest mit czy slogan. Przemysł przyszłości to konkretna oferta mogąca przynieść polskim firmą konkretną wartość dodaną. To się opłaca, to działa.

Program pierwszego dnia (4 października) wydarzenia obejmuje szereg paneli i rozmów merytorycznych nt. stanu rozwoju technologii tu i teraz oraz najbliższych perspektyw. Sesje zostały skrojone dla potrzeb przedsiębiorców.

Drugiego dnia (5 października) Iglica otwiera się dla wszystkich chętnych i ciekawych, co się kryje pod hasłem Przemysł 4.0. To wystawa dla dzieci i ich rodziców, młodych geek’ów , ale również doświadczonych użytkowników technologii.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://poznan40.pl/

{"register":{"columns":[]}}