Przygotowania do polsko-rumuńskich konsultacji gospodarczych. Wiceminister Grzegorz Piechowiak spotkał się z ambasadorem Rumunii.
02.06.2022
Wiceminister Grzegorz Piechowiak spotkał się dzisiaj z ambasadorem Rumunii w Polsce Cosminem Onisii. Tematem przewodnim rozmów było omówienie przygotowań do polsko-rumuńskich konsultacji gospodarczych oraz forum polsko-rumuńskiego biznesu.
Omówienie nadchodzących konsultacji
Rumunia jest obecnie 14 rynkiem pod względem wielkości polskiego eksportu. Dane te są obiecujące, jednak w obliczu wojny w Ukrainie i związanych z nią konsekwencji: zerwanych łańcuchów dostaw, problemów z eksportem, koniecznością pilnej dywersyfikacji rynków dostaw i zbytu przez wielu przedsiębiorców powinniśmy ściśle współdziałać na rzecz kolejnych wzrostów i wzajemnego wspierania naszych przedsiębiorców
- powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.
Wiceminister rozwoju i technologii zaproponował organizację polsko-rumuńskich konsultacji 21 czerwca 2022 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zaznaczył, że obecnie trwają także rozmowy z jednostkami podległymi jak PARP, PAIH, KUKE, BGK, ARP na temat ich propozycji do rozmów i ewentualnym udziale w konsultacjach.
Wiceminister Grzegorz Piechowiak w nadchodzących konsultacjach widzi potrzebę omówienia relacji handlowych, a także bezpośrednich inwestycji. Kolejnym ważnym tematem do rozmów ma być wpływ wojny w Ukrainie na gospodarki obu krajów i wymiana doświadczeń nt. działań na rzecz wsparcia Ukrainy oraz możliwych wspólnych inicjatywach w tym zakresie.
Wdrożenie polsko-rumuńskiej umowy o współpracy przemysłów obronnych
Obecnie trwają procedury formalne związane z zatwierdzeniem umowy o współpracy przemysłów obronnych, która została podpisana w Warszawie 3 marca br.
Handel z Rumunią
Dane za 2021 r. wskazują, że obroty handlowe Polska-Rumunia wzrosły w stosunku do 2020 roku o prawie 20% i wyniosły 8664,1 mln euro. Najważniejsze produkty eksportowe to aparatura do filtrowania gazów, koks i półkoks, katalizatory, odbiorniki TV, opony, drut miedziany, karma dla psów. W ujęciu grupowym dominowały:
- wyroby przemysłu elektromaszynowego (29,6% udziału, 1754,8 mln euro, wzrost o 20%): urządzenia filtrujące gazy, odbiorniki TV, koła kierownicy, wiązki przewodów zapłonowych, sprężarki;
- wyroby przemysłu chemicznego: katalizatory, opony, leki;
- artykuły rolno-spożywcze: karma dla psów, przetwory spożywcze, czekolada;
Z kolei najważniejszymi produktami importowanymi do Polski są poduszki powietrzne, samochody i polietery. W ujęciu grupowym dominowały:
- wyroby przemysłu elektromaszynowego: poduszki powietrzne, samochody, wiązki przewodów zapłonowych, ekspresy do kawy;
- wyroby przemysłu chemicznego: polietery, mieszanki sadzy i krzemionki, leki, opony;
- wyroby metalurgiczne: odpady miedzi i złomu, drut aluminiowy, wyroby walcowane, rury.
W Bukareszcie działa Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.