W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyszłość bez azbestu

11.10.2024

Nowe przepisy, standaryzacja procedur oraz bezpieczne metody usuwania azbestu - to główne zagadnienia konferencji „Przyszłość bez azbestu”, która odbyła się 9 i 10 października w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Uczestniczyli w niej przedstawiciele administracji centralnej, samorządów, organizacji pozarządowych oraz branży związanej z usuwaniem szkodliwej substancji.

Wiceminister Ignacy Niemczycki wygłasza przemówienie na konferencji Przyszłość bez azbestu

O szkodliwości azbestu nie trzeba dziś nikogo przekonywać, dlatego tak ważny jest skuteczny i kompleksowy plan jego eliminacji. Aby mógł działać, potrzebne są spójne i czytelne przepisy, które uporządkują kwestie usuwania tego niebezpiecznego materiału z naszego otoczenia, a także jego składowania. Nasze propozycje wychodzą tym potrzebom naprzeciw 

– powiedział wiceminister Ignacy Niemczycki.

Wdrażanie jasnych zasad

Azbest jest wysoce niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym i stanowi najczęstszą przyczynę nowotworów pochodzenia zawodowego. Istotne jest usystematyzowanie i przyspieszenie procesu eliminacji tego minerału z naszego otoczenia. Nowe przepisy uporządkują zasady usuwania azbestu.

Obecnie stosowana ustawa z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest nie obejmuje wszystkich aspektów, często regulowanych odrębnymi, późniejszymi dokumentami. W rezultacie przepisy dotyczące usuwania azbestu, w tym o obowiązkach wykonawców takich prac, są rozproszone. Dlatego MRiT chce skupić w jednym miejscu przepisy i skoordynować je z implementacją prawa UE.  
Nowa ustawa będzie określała obowiązki wykonawców prac w zakresie:

  • przeszkolenia wszystkich pracowników narażonych na działanie azbestu,
  • uzyskania zezwolenia na usuwanie lub zabezpieczanie wyrobów zawierających azbest,
  • zgłoszenia wykonywania robót przed ich rozpoczęciem do organów kontrolnych i informowania o zmianie terminów tych robót,
  • przestrzegania warunków bezpiecznego usuwania lub zabezpieczania wyrobów zawierających azbest,
  • oznakowania i pakowania odpadów zawierających azbest,
  • transportu i składowania odpadów zawierających azbest.

Bieżący monitoring występowania azbestu

Obowiązek corocznego składania ,,Informacji o wyrobach zawierających azbest”
do właściwego samorządu został wprowadzony już w 2003 r. Proponowane rozwiązanie ma doprecyzować sposób monitoringu występowania i usuwania wyrobów zawierających azbest, aby gromadzone dane były bardziej aktualne i przydatne w praktyce.  

Konieczność przygotowania projektu ustawy o wyrobach zawierających azbest wynika również z obowiązku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2668 z 22 listopada 2023 r. dotyczącej ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy.

Materiały z konferencji są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Usuwanie-azbestu

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}