W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyszłość europejskiej gospodarki

27.09.2024

Analiza i wnioski wynikające z raportu Maria Draghiego – to główne tematy poruszane podczas wrześniowej sesji Rady ds. Konkurencyjności (COMPET), w której uczestniczył wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki

Sala plenarna rady Compet, Bruksela

Opublikowany niedawno raport M. Draghiego, byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego, odnosi się do przyszłości europejskiej gospodarki. Zawiera również szereg uwag i zaleceń, które mogą wpłynąć na poprawę jej globalnej konkurencyjności. Wskazano również w nim  główne przyczyny słabości Europy, jak  m.in.: wysokie ceny energii, niestabilne i konkurencyjne otoczenie międzynarodowe oraz tzw. lukę innowacyjności.

Raport stanowi bardzo ważny wkład do dyskusji nt. długoterminowej konkurencyjności UE, którą chcemy kontynuować i pogłębić podczas naszej prezydencji. Co do zasady zgadzamy się z postawioną w raporcie diagnozą. Chcemy jednak zwrócić uwagę na wyeksponowanie i nadanie właściwego formatu  podejściu do polityki spójności UE

– powiedział wiceminister Ignacy Niemczycki.

Znoszenie barier, silna polityka spójności

Polska pozytywnie podchodzi do części rekomendacji z raportu dotyczących powiązania polityki przemysłowej ze wspólną polityką handlową,  zapewnienia dostępu do surowców krytycznych, niezbędnych do przeprowadzenia zielonej transformacji, czy silnego nacisku na wyzwania stojące przed branżami energochłonnymi. Zdaniem polskiego rządu podstawowymi warunkami budowania konkurencyjności i innowacyjności jest lepsze wdrożenie jednolitego rynku, a także uproszczenie regulacji UE i redukcja obciążeń administracyjnych ograniczających potencjał drzemiący w europejskich przedsiębiorstwach, w tym MŚP.

W naszej ocenie raport Draghiego niedostatecznie jednak uwzględnia kwestię spójności terytorialnej Unii. Dynamika konwergencji Polski jest dowodem na skuteczne działanie polityki spójności, która nadal powinna być w dużym stopniu ukierunkowana na bycie katalizatorem zmian strukturalnych zmierzających do zwiększania zdolności produkcyjnych i innowacyjnych

– dodał wiceminister MRiT.

Pomoc publiczna jako mechanizm wspierania inwestycji

Podczas rady COMPET dyskutowano również o zasadach udzielania pomocy publicznej. Polska stoi na stanowisku, że unijne zasady pomocy państwa powinny być tworzone z wartością dla całej UE i chronić równe warunki działania dla wszystkich państw UE. Ponadto instrumenty polityki przemysłowej, w tym finansowe, powinny wspierać konkurencyjność europejskiego przemysłu i zdolności innowacyjne wszystkich państw członkowskich w oparciu o zasadę równowagi geograficznej.

Spotkania bilateralne

Oprócz sesji plenarnej rady COMPET wiceminister Niemczycki wziął również udział w szeregu spotkań bilateralnych z przedstawicielami m.in. Cypru, Czech, Danii, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szwecji oraz Włoch. Podczas rozmów poruszano przede wszystkim kwestie priorytetów polskiej prezydencji w UE.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}