W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada do spraw Konkurencyjności z udziałem wiceminister Kamili Król

29.09.2022

29 września br. wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król wzięła udział w obradach Rady do spraw Konkurencyjności (COMPET) w części rynek wewnętrzny i przemysł. Dyskusja skoncentrowała się na dwóch projektach – rozporządzeniu ustanawiającym instrument nadzwyczajny jednolitego rynku tzw. SMEI oraz projekcie rozporządzenia ws. ekoprojektowania.

Rada do spraw Konkurencyjności z udziałem wiceminister Kamili Król

Podczas debaty ws. SMEI wiceminister Król wskazała, że UE potrzebuje narzędzi do szybkiego reagowania, szybkiej komunikacji i wymiany informacji, które będą odpowiadały na rzeczywiste problemy związane z kryzysem i zakłóceniami w funkcjonowaniu swobód rynku wewnętrznego.

Nowy instrument nie może jednak stanowić dla przedsiębiorców kolejnego obciążenia. Musimy wsłuchiwać się w głosy przedstawicieli biznesu, którzy już teraz wyrażają duże zaniepokojenie tą propozycją – wskazała wiceminister Kamila Król.

Dla Polski istotne jest zagwarantowanie decyzyjnej prerogatywy dla państw członkowskich w odniesieniu do kluczowych decyzji związanych ze stosowaniem narzędzi przewidzianych w SMEI.

Będziemy analizować w jakim stopniu propozycja ingeruje w krajowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa narodowego – zaznaczyła wiceszefowa MRiT.

Drugim tematem obrad COMPET był projekt rozporządzenia ws. ekoprojektowania. Polska co do zasady popiera cele i założenia tej inicjatywy, która może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie jednolitego rynku.

– W obliczu kryzysu na rynku energii i wielu wyzwań spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę oraz pandemią COVID-19, nakładanie nowych obciążeń na biznes powinno zostać odpowiednio przesunięte w czasie i być wdrażane stopniowo, by nie stanowić dodatkowego czynnika obniżającego konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Ekoprojektowanie powinno zawierać elementy unijnego i krajowego wsparcia finansowego, aby ułatwić przedsiębiorcom dostosowanie do nowych wymogów zaznaczyła wiceminister.

W „sprawach różnych” zaprezentowana została propozycja Niemiec dotycząca utworzenia nowego europejskiego sojuszu na rzecz technologii potrzebnych do zielonej transformacji. Odbyła się także dyskusja dotycząca kierunkowych założeń przyszłej regulacji UE dotyczącej surowców krytycznych, zapowiedzianej 14 września br. przez przewodniczącą Komisji Europejskiej.

W trakcie spotkania dyskutowano też na temat wzmocnienia odporności Jednolitego Rynku w kontekście wojny w Ukrainie.

{"register":{"columns":[]}}