W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada UE ds. konkurencyjności z udziałem wiceminister Kamili Król

08.12.2023

Produkcja neutralna emisyjnie, znoszenie obciążeń dla biznesu, zakaz produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej czy zarządzanie ruchem w przestrzeni kosmicznej – to główne tematy posiedzenia Rady UE ds. konkurencyjności COMPET, które miało miejsce 7-8 grudnia 2023 r. w Brukseli.

Rada COMPET 7-8.12.23

Produkcja neutralna emisyjnie

W trakcie posiedzenia ministrowie przyjęli stanowisko Rady UE w sprawie projektu rozporządzenia dot. ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji produktów neutralnych emisyjnie (Net Zero Industry Act, NZIA).

Rozporządzenie #NZIA przyczyni się do dynamicznego rozwoju przemysłowego oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Przepisy zwiększą dostęp do technologii energetycznych i zmniejszą naszą zależność od dostawców z państw trzecich

– mówiła uczestnicząca w posiedzeniu wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Kamila Król zaznaczyła, że istotne dla Polski jest włączenie technologii jądrowych w zakres technologii strategicznych określonych w rozporządzeniu. Jest to zgodne z zasadą neutralności technologicznej – z uwagi na cele dekarbonizacyjne i w świetle ryzyka dostępu do surowców, UE nie może pozwolić sobie na wykluczanie aktywów i niepotrzebne ograniczenia technologiczne.  

Znoszenie obciążeń dla biznesu

Ministrowie ds. rynku wewnętrznego i przemysłu dyskutowali także o obciążeniach administracyjnych dla przedsiębiorców wynikających z legislacji UE. Wiceminister Król podkreśliła konieczność znoszenia obciążeń regulacyjnych, zwłaszcza dla MŚP, a także konieczność tworzenia odpowiedniej jakości projektów legislacyjnych.

Brak lub źle przygotowane oceny skutków regulacji prowadzą do źle zaprojektowanych przepisów, co powoduje konieczność ich uproszczenia czy nowelizacji, a to podważa zaufanie przedsiębiorców i obywateli do otoczenia regulacyjnego Unii Europejskiej

podkreśliła wiceszefowa MRiT.

Podczas posiedzenia odbyła się również debata na temat projektu rozporządzenia w sprawie zakazu produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej na rynku unijnym.

COMPET o przestrzeni kosmicznej

Rada zajmowała się również kwestiami związanymi z przestrzenią kosmiczną, m.in. zarządzanie ruchem w przestrzeni kosmicznej i przyszłą polityka UE w dziedzinie przestrzeni kosmicznej.

Europejskie zdolności wynoszenia muszą być bardziej niezawodne, tańsze, szybciej dostępne i zrównoważone pod względem podażowo-popytowym. Muszą być w stanie konkurować z wiodącymi podmiotami technologicznymi spoza UE

– podkreśliła wiceminister.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}