W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ranking EIS 2020 – Polska z bardzo dobrą dynamiką wzrostu wskaźników innowacyjności

07.07.2020

Bright idea in hand
  • Komisja Europejska opublikowała European Innovation Scoreboard 2020.  
  • Polska zanotowała bardzo dobrą dynamikę wzrostu wskaźników innowacyjności. 
  • Ranking pokazuje, że europejska wydajność innowacyjna systematycznie rośnie, wyprzedzając po raz kolejny Stany Zjednoczone. Wciąż jednak Europa goni światowych liderów innowacji, takich jak Korea Południowa, Australia i Japonia.

Choć  Polska, podobnie jak w 2019 roku zajęła 24 miejsce, to jednak  nadrobiła  dystans do większości umiarkowanych innowatorów. Co istotne sumaryczny wskaźnik innowacyjności za 2019 rok rósł w naszym przypadku zdecydowanie szybciej i w gronie umiarkowanych innowatorów szybsze tempo odnotowały tylko Włochy 0.019 Hiszpania 0.030 i Cypr 0.046).

W raporcie zauważono, że Polska na przestrzeni lat 2018-2019 wykazała silny wzrost, który doprowadził do ogólnego wzrostu wydajności systemu innowacji o 13,0 punktów proc. w porównaniu z 2012 rokiem. Wysoko (powyżej średniej unijnej) zostały także ocenione takie czynniki jak: populacja z wyższym wykształceniem, innowacje nie oparte na B+R, powszechność wzornictwa przemysłowego oraz zatrudnienie w szybko rosnących przedsiębiorstwach.

W obszarze Tworzenie środowiska przyjaznego innowacjom  mamy nie tylko najlepszą pozycję, ale także od dwóch lat, także zdecydowanie najwyższy wskaźnik wzrostu w całej UE – zauważa wiceminister Krzysztof Mazur. Oba brane w tej kategorii czynniki - sieć łączy szerokopasmowych oraz poszukiwanie i wykorzystywanie szans (opportunity-driven entrepreneurship) mają wartość powyżej średniej unijnej. Rozwój ten można wiązać z intensywnym wsparciem rozwoju startupów w Polsce, czyli wzrostem udziału młodych przedsiębiorców, którzy założyli firmę nie z przymusu, a z chęci rozwoju lub większego zarobkowania w stosunku do innych alternatyw – dodaje wiceszef MR.

Trend ten pozytywnie  wpływa również na wskaźnik dot. przedsiębiorstw szybko rozwijających się (130,5%), a także ze znaczącymi inwestycjami w infrastrukturę informatyczną.

W niektórych kategoriach, mimo że łączny wynik odbiega jeszcze od średniej unijnej, Polska odnotowała wysoki wzrost:

  • wskaźnik Lifelong learning / Kształcenie przez całe życie - wzrósł o 42,5%,
  • wskaźnik Public-private co-publications/Wspólne publikacje sektora nauki (publicznego) i firm na milion ludności - wzrósł o 33,4%,
  • wskaźnik R&D expenditure in the business sector /Nakłady sektora prywatnego na B+R jako % PKB - wzrósł o 19,4%,
  • wskaźnik International scientific co-publications /Publikacje naukowe z co najmniej 1 zagranicznym współautorem - wzrósł o 11,1%,
  • wskaźnik R&D expenditure in the public sector / Nakłady sektora publicznego na B+R jako % PKB - wzrósł o 11,1%.

Wzrosty te w dużej części można łączyć ze zmianami legislacyjnymi wprowadzonymi pakietem ustaw o innowacyjności, które m.in. wprowadziły coraz chętniej wykorzystywane ulgi podatkowe na prace badawczo-rozwojowe, ulgę IP Box, szeroko zakrojonymi działaniami mającymi na celu wsparcie rozwoju ekosystemu startupowego (różne komponenty Programu Start in Poland), reformę Urzędu Patentowego, realizację Narodowego Planu Szerokopasmowego czy realizację programów i działań finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Link do raportu

 

 

{"register":{"columns":[]}}