W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport OECD z 23. przeglądu gospodarczego Polski

04.02.2025

Poziom życia w Polsce i wyniki gospodarcze są coraz lepsze. W ciągu ostatnich dwóch dekad polska gospodarka podwoiła swoją wielkość, osiągając tym samym najlepszy wynik w Europie Środkowej. Tak stan polskiej gospodarki oceniają eksperci OECD. Dziś w MRiT zaprezentowano raport z przeglądu gospodarczego Polski na forum OECD.

Prezentacja raportu z przeglądu gospodarczego Polski - raport OECD

Gospodarka Polski jest odporna na ostatnie zawirowania rynkowe dzięki silnym fundamentom gospodarczym. Aktualne dane o aktywności gospodarczej potwierdzają, że nasza gospodarka wstąpiła w fazę przebudzenia. Sprzyjające otoczenie biznesowe w połączeniu z dobrze wykształconym społeczeństwem przyciągnęło inwestycje zagraniczne i innowacyjne przedsiębiorstwa. Aby nadal podnosić standard życia, należy skuteczniej stawić czoła długoterminowym wyzwaniom, takim jak starzenie się społeczeństwa, poprawa zdrowia i transformacja ekologiczna. Naszemu rządowi zależy na dalszym wzroście gospodarczym, który powinien być zrównoważony i inkluzywny. Dobrobyt gospodarczy i społeczny muszą odczuć wszyscy Polacy

- zaznaczył, w trakcie prezentacji raportu, wiceminister Michał Jaros.

Polska gospodarka wyróżnia się w Europie Środkowej  

OECD oceniła, że w ostatnich dziesięcioleciach wyniki gospodarcze i poziom życia w Polsce poprawiły się w sposób znaczący.

W ciągu ostatnich dwóch dekad nasza gospodarka podwoiła swoją wielkość i rosła szybciej niż sąsiednie kraje Europy Środkowej oraz dwukrotnie szybciej niż średnia OECD.  Sprzyjające otoczenie biznesowe oraz dobrze wykształcone społeczeństwo przyciągnęło inwestycje zagraniczne i innowacyjne przedsiębiorstwa.

Oceniono, że dalsza poprawa otoczenia biznesowego, reforma zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi oraz zwiększenie kwalifikacji i pobudzenie innowacji,  mogą wpłynąć na zwiększenie wzrostu wydajności.

Prognoza dla PKB

Eksperci OECD przewidują, że do 2026 r. aktywność gospodarcza Polski zwiększy się wraz z łagodzeniem presji inflacyjnej i warunków finansowych. Stopy procentowe powinny stopniowo spadać wraz ze spowolnieniem wzrostu płac i trwałym ustępowaniem presji inflacyjnej.

Wzrost gospodarczy będzie wspierany przez poprawę popytu zewnętrznego, spadającą inflację i złagodzenie warunków finansowych. Przewiduje się, że PKB wzrośnie o 3,4% w 2025 i o 3% w 2026 r.

Rekomendacje OECD

Poza omówieniem wskaźników makroekonomicznych, OECD wskazała również potencjalne kierunki dalszego działania, skupiając się m.in. na opiece zdrowotnej. Oceniono, że wydatki na opiekę zdrowotną obecnie rosną, jednak dodatkowe nakłady mogą pomóc w ograniczeniu kosztów jakie ponoszą pacjenci, złagodzeniu niedoborów kadrowych i wsparciu rozwoju opieki długoterminowej dla starzejącego się społeczeństwa.

Eksperci OECD wskazali, że jednym z warunków utrzymania wzrostu gospodarczego, jest wzrost produktywności. Wpływ na to będzie miała poprawa otoczenia biznesowego, pobudzanie innowacji oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. OECD podkreśla też, że emisje sektora energetycznego zmniejszyły się, ale rekomendują podjęcie szybszych działań w sektorach energii, transportu i mieszkalnictwa.

Czym jest raport OECD

Wszystkie państwa należące do OECD, co dwa lata poddawane są okresowym przeglądom gospodarczym. Wynikiem prac organizacji jest raport o stanie gospodarki danego kraju, który poza oceną, zawiera też rekomendacje dla krajowej administracji.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada za koordynację prac nad przeglądami gospodarczymi państw na forum OECD, w tym odpowiedzialne jest za koordynację prac polskiej administracji państwowej przy realizacji przeglądu gospodarczego Polski oraz przewodzi polskiej delegacji podczas takiego przeglądu.

Materiały

Prezentacja OECD
OECD​_prezentacja.pdf 0.94MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}