W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reforma planistyczna – cykl konferencji szkoleniowych z wysoką frekwencją

21.11.2024

Blisko 2,4 tys. pracowników gmin zapoznało się m.in. z praktycznymi aspektami tworzenia planów ogólnych, nowymi narzędziami planistycznymi, a także z możliwością otrzymania wsparcia finansowego na przygotowanie dokumentów planistycznych. Zakończył się cykl konferencji szkoleniowych "Plan ogólny gminy – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki”, zorganizowanych przez MRiT we współpracy z urzędami wojewódzkimi.

Reforma planistyczna – konferencja szkoleniowa w MRiT (sala pod Kopułą)

16 konferencji szkoleniowych

Konferencje szkoleniowe prowadzone przez pracowników MRiT odbyły się w każdym województwie. To jedno z rozwiązań przygotowanych przez MRIT wspierających przedstawicieli gmin w realizacji nowych obowiązków nałożonych zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W cyklu spotkań wzięło udział 2346 samorządowców, urbanistów oraz osób zawodowo związanych z tematyką planowania przestrzennego z niemal 60 proc. gmin w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyły się konferencje zorganizowane w województwie podlaskim (uczestniczyło 85 proc. gmin), świętokrzyskim (75 proc.) i warmińsko-mazurskim (72 proc.).

Pracownicy MRiT w trakcie każdego spotkania przedstawiali praktyczne rozwiązania dotyczące zasad opracowania planu ogólnego, wykorzystania narzędzi cyfrowych w jego tworzeniu i weryfikacji oraz warunkach otrzymania bezzwrotnych środków finansowych na przygotowanie dokumentów planistycznych. Wyjaśniano również wątpliwości sygnalizowane przez uczestników spotkań w trakcie sekcji pytań i odpowiedzi.  

Samorządy pracują nad planami ogólnymi

1,5 tys. spośród 2 477 gmin w Polsce pracuje już nad nowymi dokumentami planistycznymi, zgłaszając zbiory danych przestrzennych dla planu ogólnego gminy. W czasie organizowanych przez MRiT konferencji, liczba zgłoszeń zbiorów zwiększyła się o 15 pkt. proc. Oznacza to, że dziś ponad60 proc. gmin pracuje nad stworzeniem w swojej jednostce planu ogólnego. Umożliwiło to osiągnięcie, przed zakładanym terminem, wyznaczonego przez Komisję Europejską wskaźnika określonego na poziomie 50 proc. gmin, które rozpoczęły prace nad przygotowaniem planu ogólnego gminy.

Pod względem liczby zgłoszonych zbiorów, w odniesieniu do liczby gmin w danym województwie, największym udziałem wyróżniają się województwa: kujawsko-pomorskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.) oraz wielkopolskie (74 proc.).

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie w ubiegłym roku. Wprowadziła nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który musi być uchwalony dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r.

Nowe przepisy przewidują też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.

Reforma planistyczna ma wpłynąć na zrównoważony rozwój kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego.

Materiały

Prezentacja - wprowadzenie
0​_Prezentacja​_Wprowadzenie.pdf 0.87MB
Prezentacja - plan ogólny
1​_Prezentacja​_-​_Plan​_ogólny.pdf 6.09MB
Prezentacja - narzędzia (cz. I)
2​_Prezentacja​_-​_Narzędzia​_(cz​_I).pptx 92.97MB
Prezentacja - narzędzia (cz. II)
2​_Prezentacja​_-​_Narzędzia​_(cz​_II).pptx 188.62MB
Prezentacja - KPO
3​_Prezentacja​_-​_KPO.pdf 4.24MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}