W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reforma planistyczna w praktyce - konferencja szkoleniowa MRiT

04.07.2024

Jak wykorzystać nowe narzędzia planistyczne, opracować plan ogólny, czy uzyskać dofinansowanie na przygotowanie dokumentów planistycznych – między innymi takie praktyczne aspekty reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego przedstawiliśmy dziś w MRiT. W konferencji uczestniczyło około 200 samorządowców, urbanistów oraz osób zawodowo związanych z tym obszarem. Reforma planowania przestrzennego jest realizowana w ramach KPO.

Wiceminister Waldemar Sługocki podczas konferencji dot. planowania i zagospodarowania przestrzennego

Mam nadzieję i jestem głęboko przekonany, że jeżeli wspólnie podejmiemy ten wysiłek, to będziemy w stanie w odpowiedniej jednostce czasu zakończyć nasze prace, będziecie Państwo w stanie uchwalić plany ogólne, ogłosić je i to będzie de facto zamykać całą procedurę. Chciałbym, aby te spotkania, takie jak to dzisiejsze, służyły wymianie nie tylko poglądów, ale abyśmy mogli rozmawiać o takich elementach, które moglibyśmy wprowadzić usprawniając ten proces

– podkreślił wiceminister Waldemar Sługocki otwierając konferencję.

W trakcie wydarzenia omówiono szereg praktycznych zasad zastosowania nowych przepisów planistycznych. Szczególną uwagę poświęcono tworzeniu planów ogólnych przez gminy oraz wykorzystaniu w ich opracowaniu bezpłatnych narzędzi, jak przeglądarka danych planistycznych i wtyczka APP2.

Gminy, urbaniści, organy uzgadniające i opiniujące mogą już korzystać z przeglądarki danych planistycznych, która umożliwia zapoznanie się wszystkim zainteresowanym z nową formą planu ogólnego. Plan ogólny gminy jako pierwszy akt prawa miejscowego, zamiast tradycyjnej części tekstowej i graficznej, zawiera wszystkie ustalenia w formie ustandaryzowanych danych przestrzennych.

Reforma ze wsparciem z KPO

Omówiono też zasady naboru wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Gminy, realizując założenia znowelizowanych przepisów, mogą liczyć na bezzwrotną refundację. Obejmuje ona wydatki poniesione na sporządzenie, uchwalenie i ogłoszenie dokumentów planistycznych, w tym planów ogólnych gminy. Jest to pierwsze tak duże wsparcie dla gmin w Polsce. W budżecie jest ponad 870 mln zł.

Gminy, aby uzyskać środki finansowe, muszą uchwalić i opublikować plan ogólny gminy.

Zasady reformy planowania

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie w ubiegłym roku. Wprowadziła nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który musi być uchwalony dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r.

Nowa ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.

Od lewej 1. logo KPO, dwa wielokąty w paski czerwono białe, niebieski napis po prawej stronie Krajowy Plan Odbudowy, 2. Logo biało czerwona flaga Polski, po prawej czarny napis Rzeczpospolita Polska, 3. logo czarny napis Sfinansowane przez Unię Europejską Next Generation EU, po prawej flaga Unii Europejskiej na niebieskim tle 12 żółtych gwiazdek ułożonych w kształcie okręgu

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}