Reforma rynku pracy tematem spotkań Kierownictwa MRPiT w Małopolsce
03.08.2021
Nowy Sącz i Bochnia to kolejne miasta, w których odbyły się konsultacje proponowanych przez MRPiT zmian w funkcjonowaniu publicznych służb zatrudnienia, w tym ułatwień dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy, nabywających nowych umiejętności i kwalifikacji, a także usprawnienia procedur w zatrudnieniu cudzoziemców.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek oraz sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy spotkali się we wtorek z przedstawicielami małopolskich urzędów pracy.
Kluczowe w naszej reformie będzie zadbanie o to, aby jak najwięcej Polaków, ale również cudzoziemców pracujących w Polsce podnosiło swoje kwalifikacje, aby sprostać wymogom cyfrowej i zielonej transformacji
- powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek, podczas spotkania z przedstawicielami urzędów pracy w Nowym Sączu.
I dodała:.
Jednym z naszych celów jest radykalne rozszerzenie dostępu do kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Chcemy, aby o wsparcie w ramach KFS, ubiegać się mogli wszyscy odprowadzający składkę na Fundusz Pracy, w tym samozatrudnieni, a także pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych. Planujemy także zwiększenie budżetu KFS do 6% przychodów Funduszu Pracy.
Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy podczas spotkania powiedział:
Rozwój gospodarczy po pandemii będzie w dużym stopniu zależny od dobrych rozwiązań na rynku pracy, które wprowadzą reformy proponowane przez MRPiT.
Wyzwania przed rynkiem pracy: digitalizacja, automatyzacja, „zielone” miejsca pracy
Przed rynkiem pracy stoją nowe wyzwania, a są nimi przyspieszająca już od pewnego czasu digitalizacja oraz automatyzacja i robotyzacja, zmieniające zapotrzebowanie na umiejętności i kwalifikacje zawodowe pracowników. Wyzwania klimatyczne zmuszają z kolei do przechodzenia na nowe modele gospodarki niskoemisyjnej i obiegu zamkniętego, co skutkować będzie także powstawaniem nowych, tzw. zielonych miejsc pracy związanych np. z odnawialnymi źródłami energii.
Postępujące starzenie się społeczeństwa powoduje zwiększenie zapotrzebowania na zawody związane z tzw. srebrną (senioralną) oraz białą gospodarką, czyli usług publicznych z obszaru opieki senioralnej i zdrowotnej.
Skala powyższych wyzwań sprawia że, kluczowe staje się zadbanie o uzupełnianie zwiększających się co roku niedoborów na rynku pracy. Chodzi także o umożliwienie wszystkim, bez względu na status na rynku pracy, uzyskanie umiejętności i kwalifikacji potrzebnych z punktu widzenia dynamicznie zmieniającej się gospodarki oraz ułatwiających znalezienie godnej i satysfakcjonującej pracy. Konieczne jest również zapewnienie, aby na polski rynek pracy trafiali wykwalifikowani pracownicy z zagranicy. Dzięki temu przygotowane zmiany na rynku pracy przyczynią się także do realizacji inwestycji zaplanowanych w Polskim Ładzie.
Wiceminister podkreśliła, że proces nabywania nowych umiejętności czy przekwalifikowania i skutecznej aktywizacji zawodowej usprawni także możliwość łączenia kilku form wsparcia np. szkolenia i stażu.
Chcemy również ułatwić i uatrakcyjnić nabywanie umiejętności oraz doświadczenia zawodowego w ramach staży. Te zmiany podobnie jak te dotyczące usprawnienia procedur zatrudnienia cudzoziemców są bardzo często zgłaszane przez polskich przedsiębiorców. Aby sprostać ich oczekiwaniom, nowe centra wspierania zatrudnienia muszą stać się nowoczesnymi instytucjami, zdolnymi do elastycznego działania i reagowania na zmieniające się potrzeby swoich klientów
- mówiła sekretarz stanu w MRPiT Iwona Michałek na spotkaniu z przedstawicielami urzędów pracy w Bochni.
Podczas wizyty w Małopolsce wiceministrowie odwiedzili także Ochotnicze Hufce Pracy w Bochni i Nowym Sączu.
Więcej o planowanej reformie rynku pracy przeczytaj na naszej stronie - kliknij w link.