Reforma systemu planowania przestrzennego – konferencja szkoleniowa MRiT
19.10.2023
Blisko 250 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego wzięło udział w konferencji dotyczącej reformy planowania przestrzennego. Eksperci Ministerstwa Rozwoju i Technologii w przystępny sposób wyjaśniali, jak nowe przepisy należy stosować w praktyce.
Dwudniowa, bezpłatna konferencja zorganizowana została przez Departament Planowania Przestrzennego MRIT i była skierowana do pracowników samorządów, którzy na co dzień zajmują się opracowywaniem planów przestrzennych. Przedmiotem szkolenia było przekrojowe zapoznanie uczestników ze zmianami wprowadzanymi przepisami ustawy.
Tematyka szkolenia
Reforma systemu planowania przestrzennego stanowi kompleksowy zestaw zmian, których celem jest usprawnienie planowania, przede wszystkim na poziomie lokalnym. Nowelizacja stanowi odpowiedź na powtarzane od kilkunastu lat postulaty interesariuszy planowania przestrzennego: samorządów, inwestorów, urbanistów i zwykłych obywateli
– powiedział wiceminister Piotr Uściński, który wystąpił podczas konferencji.
Tematy poszczególnych bloków szkoleniowych, któremu poświęcona była konferencja:
- Przepisy dotyczące tworzenia polityki przestrzennej w gminach.
- Plan ogólny gminy.
- Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym.
- Zmiany w zakresie sporządzania planu miejscowego.
- Nowe tryby sporządzania i uchwalania planu miejscowego.
- Zmiany w przepisach dotyczących wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Bilansowanie terenów mieszkaniowych w planie ogólnym gminy.
- Cyfryzacja planowania przestrzennego po zmianach przepisów.
- Formułowanie ustaleń planu ogólnego jako danych przestrzennych.
Wszystkie prelekcje były prowadzone przez ekspertów Departamentu Planowania Przestrzennego MRIT. Osoby zainteresowane, które osobiście nie wzięły udziału w spotkaniu, mogą skorzystać z zapisu wideo wydarzenia.
Zasady reformy planowania
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie we wrześniu 2023 r. Wprowadza ona nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r.
Plan ogólny gminy, w zakresie ustalenia kierunków zagospodarowania przestrzennego, zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej, jednak narzędzie będzie można wykorzystać do ustalenia przeznaczenia terenu również dla wszystkich rodzajów inwestycji. W trakcie negocjacji z gminą inwestor będzie mógł się zobowiązać np. do budowy szkoły, wsparcia takiej inwestycji lub rozbudowy infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej.
Nowa ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.