Rozliczenie energii elektrycznej OZE w budynku wielolokalowym
W ramach inwestycji OZE w budynku wielolokalowym możliwe jest wykorzystanie różnych form rozliczenia energii elektrycznej. Poniżej znajdują się pewne wskazówki, które mogą pomóc w wyjaśnieniu tego zagadnienia.
Przed podjęciem decyzji przez właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego o wyborze sposobu rozliczeń istotne jest:
- Określenie rocznego zużycia energii elektrycznej dla części wspólnej (oświetlenie, windy, pompy, ogrzewanie elektryczne oraz inne istniejące lub planowane urządzenia);
- Określenie ilości produkowanej energii elektrycznej z instalacji OZE1, gdzie podstawą jest określenie możliwej do wykorzystania powierzchni dachu, gruntu, a nawet elewacji.
Można uznać, że jeśli roczne zużycie i produkcja energii elektrycznej będą do siebie zbliżone, to najlepszym wyborem będzie skorzystanie z przepisów tzw. prosumenta indywidualnego dla samej części wspólnej. Należy jednak wziąć pod uwagę sposób funkcjonowania jego rozliczenia (tzw. net-billing w tym wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. rozliczeń godzinowych) oraz to, jak wiele energii będzie zużywanej w ciągu godziny, w której została wyprodukowana (tzw. autokonsumpcja). Jest to ważne, ponieważ zapisywanie na koncie prosumenckim wartości pochodzącej z niewykorzystanej energii odbywa się po cenach niższych niż jej odkupu. Z tego powodu warto rozważyć dodatkowo instalację magazynu energii2.
Natomiast jeśli roczne zużycie w części wspólnej jest znacząco mniejsze, można rozważyć wykorzystanie całej powierzchni dachu i innych miejsc, a pozostałą część energii elektrycznej przeznaczyć do rozliczenia w ramach prosumenta zbiorowego albo prosumenta lokatorskiego, który jest prosumentem indywidualnym, dedykowanym tylko dla części wspólnych budynków wielolokalowych, z możliwością bezpośredniego otrzymywania wynagrodzenia za energię na wskazane konto, dla którego przepisy są w trakcie opracowywania.
Wyżej wymieniony schemat postępowania został dodatkowo zobrazowany na załączonym schemacie. Poniżej znajduje się również tabela porównawcza poszczególnych prosumentów.
1 W ramach definicji instalacji OZE w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii można realizować nie tylko instalacje fotowoltaiczne, choć są one najpopularniejsze. W Polsce są przykłady realizacji w budynkach wielorodzinnych kompleksowych projektów OZE, które uwzględniały również pompy ciepła, magazyny energii czy niewielkie turbiny wiatrowe.
2 Magazyn energii umożliwi sprzedaż części energii w późniejszych godzinach co będzie wiązało się z wyższym przychodem z tego tytułu.
Materiały
OZE_w_budynku_wielokolalowymOZE_w_budynku_wielokolalowym.jpg 0.39MB Tabela_porównawcza2
Tabela_porównawcza2.pdf 0.15MB