W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy nt. współpracy pomiędzy Polską a Mołdawią

15.03.2023

Wzajemna współpraca gospodarcza, kandydatura Mołdawii do członkostwa w Unii Europejskiej i wymiana doświadczeń w zakresie wsparcia dla inwestorów - to główne tematy dzisiejszego spotkania ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z Dumitru Alaibą, wicepremierem, ministrem rozwoju gospodarczego i cyfryzacji Republiki Mołdawii.

Minister Waldemar i Dumitru Alaiba, wicepremier, minister rozwoju gospodarczego i cyfryzacji Republiki Mołdawii. Na zdjęciu ministrowie stoją, w tle baner i flagi Polski i Mołdawii.

Gratulujemy Mołdawii uzyskania statusu kandydata do UE. Wiemy, że droga do członkostwa w UE nie jest prosta i wymaga wielu reform w różnych dziedzinach. Nie tak dawno to Polska przechodziła tę drogę, dlatego jesteśmy gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami w dostosowaniu poszczególnych sektorów do wymogów i standardów jednolitego rynku

– zadeklarował minister Waldemar Buda.

Polska gotowa jest przekazać Mołdawii dobre praktyki w zakresie wspierania inwestorów zagranicznych. Podczas spotkania Minister Buda poinformował o wsparciu, na jakie mogą liczyć inwestorzy i przedsiębiorcy zagraniczni w Polsce.

Polska oferuje różnorodne możliwości wsparcia inwestorów. Jednym z nich jest Polska Strefa Inwestycji, która oferuje możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT/PIT w związku z realizacją nowej inwestycji na terenie całej Polski

– powiedział minister Buda.

Polska konsekwentnie wspiera Mołdawię w reformach i w budowie instytucji państwa prawa, co jest szczególnie ważne po przyznaniu Mołdawii statusu kraju kandydującego do UE. Udzielamy Mołdawii finansowego i eksperckiego wsparcia oraz pomagamy w tworzeniu stabilnych podstaw rozwoju gospodarczego.

Współpraca handlowa

W 2022 r. polski eksport do Mołdawii osiągnął wartość 352 mln euro, a import z tego kraju –  182 mln euro. W naszym eksporcie dominują maszyny i urządzenia oraz wyroby przemysłu chemicznego. Import z Mołdawii to głównie rudy metali, sztaby i pręty, a także artykuły spożywcze. Polskie inwestycje w Mołdawii według stanu na koniec 2021 r. (dane NBP) wyniosły 44,1 mln dolarów.

We wrześniu 2022 r. w MRiT odbyło się VI posiedzenie Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Do najbardziej perspektywicznych obszarów polsko-mołdawskiej współpracy gospodarczej należy sektor infrastruktury transportowej, energetyka, cyfryzacja oraz sektor rolno-spożywczy.

3 kwietnia br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje misję handlową polskich przedsiębiorców do Kiszyniowa. Zainteresowane firmy prosimy o kontakt z PAIH.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}