W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwiązania MRiT wchodzące w życie 1 stycznia 2023 r.

30.12.2022

Od nowego roku wchodzą w życie przepisy MRiT. Zmiany obejmują przede wszystkim rozwiązania dotyczące budownictwa, konsumentów oraz przedsiębiorców.

Rozwiązania MRiT wchodzące w życie 1 stycznia 2023 r.

Cyfryzacja budownictwa

Zmiany w budownictwie obejmują wprowadzenie cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) która jest oficjalną, rządową aplikacją do prowadzenia książki obiektu budowlanego. System dostępny będzie na stronie c-KOB.

c-KOB umożliwi założenie w prosty sposób książki i jej prowadzenie, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego to kolejny krok cyfryzacji w budownictwie i podwyższenie standardu bezpieczeństwa obiektów budowlanych.

Kolejna nowość to system EDB (Elektroniczny Dziennik Budowy), zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dziennik budowy jest bowiem najważniejszym dokumentem na budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Rejestruje się w nim przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki. Dziennik budowy jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta. W dzienniku zapisywane są wszystkie istotne zdarzenia, które dokumentują przebieg robót budowlanych. System EDB umożliwia realizację wszystkich tych czynności online.

Korzystne zmiany dla przedsiębiorców

Od nowego roku obowiązywać będzie rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Zmiany pomagają w uzyskaniu wsparcia przez mikro i małych przedsiębiorców realizujących reinwestycje. Przedsiębiorcy zyskają dzięki temu dodatkowy impuls inwestycyjny. Pomoże to nie tylko przyciągnąć nowych inwestorów, ale przede wszystkim zachęci do dalszego rozwoju już zlokalizowanych w Polsce inwestycji, ich rozbudowywania oraz zwiększania zdolności produkcyjnych istniejących zakładów.

1 stycznia 2023 r. wchodzą także w życie niektóre przepisy tzw. ustawy antyzatorowej – w zakresie obowiązku sprawozdawania o stosowanych terminach zapłaty. Zmiany te mają charakter upraszczający i doprecyzowujący.

Lepsza ochrona konsumentów

Na początku stycznia wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dot. uwidaczniania cen towarów i usług. Celem jest wzmocnienie skuteczności obowiązujących przepisów konsumenckich w kontekście dynamicznie postępującej cyfryzacji gospodarki. Podstawowa zmiana w odniesieniu do poprzednich przepisów to obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi.

Materiały

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 19 grudnia 2022 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług
Rozporządzenie.pdf 0.37MB
{"register":{"columns":[]}}