W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój współpracy gospodarczej z Koreą Południową

21.04.2023

Polska delegacja, pod przewodnictwem wiceministra Grzegorza Piechowiaka, spotkała się w Korei Południowej z przedstawicielami biznesu. Korea Południowa jest jednym z kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji.

Wiceminister zakończył wizytę w Korei Południowej

Podczas mojej wizyty w Korei Południowej spotkałem się z wieloma inwestorami z tego kraju. Przekonywałem ich, że Polska to dobre miejsce do rozwijania biznesu. Wśród największych naszych atutów można wskazać m.in. atrakcyjne położenie geograficzne, wielkość rynku, wysoko wykwalifikowane kadry oraz zachęty skierowane do inwestorów

- powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak

Korea – największy pozaeuropejski inwestor w Polsce

Republika Korei jest jednym kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji. Intensyfikacja kontaktów bilateralnych nastąpiła po podpisaniu umowy o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Unią Europejską, a Republiką Korei w 2011 r. znoszącego 98% ceł importowych i barier handlowych w ciągu pierwszych 5 lat obowiązywania.

W ostatnich latach polsko-koreańskie obroty handlowe dynamicznie rosły. Obroty pomiędzy naszymi krajami osiągnęły rekordową wartość 10 mld dolarów. Do Korei eksportujemy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego chemicznego oraz ceramikę. Podobnie w imporcie wyraźnie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego.

W 2021 r. Republika Korei była największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce. Firmy z tego kraju zainwestowały w Polsce 4,5 mld dolarów. Inwestycje koncentrują się głównie na takich branżach jak: motoryzacyjna, elektromobilna, elektroniczna, elektrotechniczna, R&D w zakresie rozwoju oprogramowania oraz IoT (internet rzeczy).

Część koreańskich firm korzysta z pomocy publicznej, głównie ze zwolnień podatkowych w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, Polskiej Strefy Inwestycji oraz dotacji celowych z „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030” (Program grantowy). W latach 2016-2023 przedsiębiorstwa z Korei Południowej uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 30 projektów inwestycyjnych w ramach instrumentu strefowego, które nadal są aktywne, na łączną wartość ponad 12 mld zł oraz zadeklarowały utworzenie prawie 5 000 nowych miejsc pracy. Stawia to przedsiębiorców z tego kraju na 3 miejscu ze wszystkich państw inwestujących w ramach PSI.

{"register":{"columns":[]}}