W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój współpracy gospodarczej z Rwandą

08.12.2022

Zakończyła się polska misja gospodarcza do Rwandy – dynamicznie rozwijającego się kraju, który jest postrzegany jako brama do rynków Afryki Środkowej i Wschodniej. Głównym celem wizyty było wzmocnienie polsko-rwandyjskich relacji gospodarczych oraz promowanie ekspansji polskich przedsiębiorstw w Afryce.

Rozwój współpracy gospodarczej z Rwandą

Polskiej delegacji, w ramach której znaleźli się przedstawiciele kilkudziesięciu polskich firm, przewodniczył Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii. Podczas wizyty odbył on szereg rozmów bilateralnych, m.in. z premierem Rwandy Édouardem Ngirente oraz szefami resortów cyfryzacji, finansów i planowania gospodarczego, zdrowia i obrony. Rozmawiano o nawiązaniu szerszej współpracy w takich dziedzinach jak zdrowie, fin-tech, cyberbezpieczeństwo, górnictwo, transfer polskich technologii i inwestycje w Rwandzie. Szczególną uwagę poświęcono sektorowi ICT (Information and Communications Technology). Priorytetem Rwandy jest stworzenie w pełni zinformatyzowanego społeczeństwa, co stwarza szansę dla polskich firm, mających duże doświadczenie w tym zakresie.

Rozmówcy podkreślali, że Rwanda postrzega Polskę jako doświadczonego partnera, z którym może budować trwałe i przynoszące korzyść obu stronom relacje.

Polska ma wiele atutów, które sprawiają, że jesteśmy interesującym partnerem biznesowym. Podczas misji gospodarczej towarzyszyli nam przedsiębiorcy, który przyczynią się do rozwoju stosunków gospodarczych

- powiedział Grzegorz Piechowiak pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.

Współpraca na wielu płaszczyznach

Jednym z najważniejszych punktów wizyty było podpisanie polsko-rwandyjskiej umowy o współpracy w zakresie przemysłu obronnego. Rozmawiano także o perspektywach podpisania umowy o współpracy gospodarczej, co stworzyłoby ramy prawne do przeniesienia relacji na wyższy poziom.

5 grudnia odbyło się Polsko-Rwandyjskie Forum Biznesu, którego współorganizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Wydarzenie to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem rwandyjskich firm. Uczestniczyło w nim blisko 150 podmiotów rwandyjskich reprezentujących zarówno biznes, jak i instytucje i agendy rządowe. Polska delegacja odwiedziła również hutę cyny – największą polską inwestycję w Rwandzie.

Rwanda – perspektywiczny partner

Rwanda jest bardzo perspektywicznym rynkiem, notującym rokrocznie wzrost PKB na poziomie 8%. Kraj ten kładzie nacisk na rozwój przedsiębiorczości prywatnej, cyfryzację, edukację i stwarzanie korzystnych warunków dla inwestorów zagranicznych. Stosunki polsko-rwandyjskie rozwijają się bardzo dynamicznie. W tym roku została otwarta  ambasada tego państwa w Warszawie. W 2023 roku  planowane jest także powołanie polskiej placówki dyplomatycznej w Kigali. Współpraca gospodarcza stanowi priorytet we wzajemnych relacjach. Wpisuje się również w strategię wspierania ekspansji polskich przedsiębiorstw za granicą i ich internacjonalizacji.

{"register":{"columns":[]}}