Rozwój zrównoważonej turystyki w Karpatach – obrady Grupy Zadaniowej przy MRPiT
31.03.2021
Grupa Zadaniowa ds. Zrównoważonej Turystyki Konwencji Karpackiej podczas dzisiejszego posiedzenia z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym podsumowała wdrażanie Konwencji Karpackiej w sektorze turystyki w Euroregionie Karpackim oraz dyskutowała nad projektem planu działań krajowych i koordynacyjnych Karpackiej Platformy Zrównoważonej Turystyki – Centrum Polska.
Rozwój zrównoważonej turystyki w Karpatach to cenna międzynarodowa i wielosektorowa współpraca na rzecz ochrony Karpat.
Myśląc o rozwoju tego Euroregionu musimy pamiętać o zabytkach przyrody, dziedzictwie kultury i dbałości o ochronę środowiska. Zyska na tym branża turystyczna i turyści, którzy w okresie popandemicznym szukają wypoczynku blisko natury
– powiedział wiceminister Andrzej Gut-Mostowy
MRPiT w 2020 roku dofinansowało realizację następujących zadań w Karpatach:
- Rozwój marki turystycznej Beskidy - wsparcie kampanii produktowo wizerunkowej Beskidów. Stowarzyszenie REGION BESKIDY;
- Odnowienie i konserwacja górskich szlaków turystycznych podstawą ich dobrego stanu technicznego i bezpiecznego uprawiania turystyki. PTTK COTG (Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej);
- TATRY Rozwój Szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej. Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej;
- W małopolskich górach bezpieczniej, Małopolska Organizacja Turystyczna.
Karpacka Platforma Zrównoważonej Turystyki Centrum Polska została poproszona o przejęcie koordynacji Karpackiej Platformy Zrównoważonej Turystyki na lata 2021-2023 od KPZT Centrum Rumunia.
Jestem przekonany, że zmiana ta zaowocuje bardziej efektywnym wdrażaniem Konwencji Karpackiej w obszarze turystyki i pozwoli na podjęcie nowych wyzwań i realizację ambitnych zadań w tym zakresie
– dodał wiceminister.
Ramowa Konwencja o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat
Współpraca na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki w Karpatach, dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń, w celu maksymalizacji korzyści z turystyki i rozwoju gospodarczego , przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych ekologicznych i społeczno- gospodarczych oddziaływań – to cele Ramowej Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat.
Polska jest stroną Konwencji od ratyfikacji w 2006 r. i od początku bierze aktywny udział w posiedzeniach. 7 krajów karpackich z Europy Środkowej i Wschodniej: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina i Węgry, tworzą trwałe partnerstwo, zapewniające ponadnarodowe ramy współpracy i integracji polityki wielosektorowej.
Karpacka Platforma Zrównoważonej Turystyki Centrum Polska
9 października 2017 r. Polska podpisała Memorandum - utworzono Karpacką Platformę Zrównoważonej Turystyki, w której skład wchodzą: KPZT – Centrum Polska, KPZT – Centrum Ukraina, KPZT – Centrum Rumunia.
Zgodnie z postanowieniami memorandum w KPZT Polskę reprezentuje KPZT – Centrum Polska utworzona przy Stowarzyszeniu Euroregion Karpacki Polska.
Misją Karpackiej Platformy Turystyki Zrównoważonej Centrum Polska jest:
- Stworzenie z Karpat destynacji dla turystyki zrównoważonej o charakterze globalnym.
Celem Karpackiej Platformy Turystyki Zrównoważonej Centrum Polska jest:
- Stworzenie efektywnego Systemu Współpracy w ramach KPZT zdolnego do koordynacji działań podmiotów zaangażowanych we wdrażanie Strategii Turystyki Zrównoważonej Konwencji Karpackiej.