W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza kolejna pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

03.01.2025

Od 6 stycznia przedsiębiorcy z terenów objętych wrześniową powodzią mogą składać wnioski do ZUS o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z pomocy mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy zostali bezpośrednio, jak i pośrednio, dotknięci skutkami powodzi.

Konferencja prasowa ministra Krzysztofa Paszyk i wiceministra Michała Jarosa

Uruchamiamy kolejną pomoc dla przedsiębiorców z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodziową. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom i przepisom, które przygotowało MRiT po spotkaniach z przedsiębiorcami z tych terenów. Od poniedziałku 6 stycznia, przedsiębiorcy z terenów dotkniętych klęską żywiołową będą mogli składać do ZUS wnioski o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pomocą zostają objęci przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkody majątkowe, ale też zadbaliśmy o tych przedsiębiorców, którzy w sposób pośredni zostali dotknięci skutkami powodzi, np. nie mogą prowadzić swoich działalności przez zniszczoną infrastrukturę

– podkreślił minister Krzysztof Paszyk i dodał

Pomoc, którą oferujemy przedsiębiorcom, będzie kosztowała ok. 200 mln zł. Jest to więc istotna pomoc i liczymy, że jak najwięcej przedsiębiorców skorzysta z niej.  To rozwiązanie było bardzo często wskazywane na spotkaniach z poszkodowanymi przedsiębiorcami i było przez nich oczekiwane.

Wiceminister Michał Jaros podkreślił, że jest to kolejny instrument pomocowy i przypominał, że przedsiębiorcy już otrzymują wsparcie, korzystając z innych kilkunastu instrumentów pomocowych.

Przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci bezpośrednio skutkami powodzi otrzymują wsparcie, chociażby w postaci świadczenia interwencyjnego, które jest wypłacane. W związku z nim, przedsiębiorcy złożyli do ZUS wnioski na kwotę 170 mln zł, a wypłacono już 147 mln zł

– podkreślił wiceminister Michał Jaros.

Przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o umorzenie należnych składek, w tym już opłaconych, za wskazany przez nich miesiąc lub miesiące kalendarzowe obejmujące okres sierpień – grudzień 2024 r.

Umorzenie dotyczy składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Kto może skorzystać z pomocy

Z tego instrumentu pomocowego mogą skorzystać przedsiębiorcy z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej. Pomoc obejmie również przedsiębiorców, którzy nie zostali dotknięci powodzią bezpośrednio, ale odczuli jej skutki, np. z branży hotelarskiej z rejonów objętych kataklizmem.

Wnioski o umorzenie składek mogą złożyć także przedsiębiorcy, którzy złożyli już wnioski o przesunięcie terminu płatności składek. W przypadku, gdy składki zostały już opłacone, przedsiębiorcy otrzymają od ZUS ich zwrot lub zostaną zaliczone na poczet kolejnych miesięcy.  

Z pomocy będą mogli skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale również podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego lub działalność rolniczą na terenach objętych klęską żywiołową.

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca

Przedsiębiorca, aby skorzystać z umorzenia, musi wykazać spadek przychodów z prowadzonej działalności o co najmniej 40 proc. między porównywanymi miesiącami.

Może porównać:

  • wrzesień 2024 roku do września 2023 roku
  • październik 2024 roku do października 2023 roku
  • wrzesień 2024 roku do sierpnia 2024 roku – w przypadku, gdy przedsiębiorca rozpoczął działalność w 2024 roku.

Wnioski o umorzenie należności z tytułu składek, w formie elektronicznej, przyjmuje ZUS.

 

Więcej informacji na stronie ZUS

Zapoznaj się z ofertą pomocową dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią na stronie biznes.gov.pl

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}