Rusza rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027
22.02.2018
Poprawa jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski – to główne cele ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego rządowego programu termomodernizacji.
Fot. W. Kompała / KPRM
Jak podkreślił rządowy program termomodernizacji ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
"Nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać" – dodał szef rządu.Minister Woźny podkreślił natomiast, że jakość powietrza którym oddychają Polacy to efekt wieloletnich zaniechań i zaniedbań.
"Dziś robimy milowy krok w walce o czyste powietrze w Polsce. Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce, chcemy poprawić jakość życia mniej zamożnych gospodarstw domowych i chcemy też poprawić efektywność energetyczną Polski. Wszystko po to, żeby Polacy wydawali mniej na energię cieplną, a budżety domowe były w mniejszym stopniu obciążone kosztami ogrzewania" – zaznaczył.Rządowy program termomodernizacji zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych dla potrzeb ogrzewania. Uruchomiony zostanie także program powszechnej termomodernizacji budynków mieszkalnych, który przewidywać będzie oddzielne instrumenty dla mniej i bardziej zamożnych gospodarstw domowych. Mniej zamożne gospodarstwa domowe w Polsce mogą liczyć na sfinansowanie ze środków publicznych 100% kosztów termomodernizacji ich budynków. Dla bardziej zamożnych Polaków wprowadzona zostanie możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów i pożyczek.
Podczas konferencji podkreślono, że w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, na liście 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w Europie, znajdują się aż 33 polskie miasta. W samej pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 7 polskich miast. Dlatego pierwszym krokiem w realizacji programu jest podpisanie porozumienie z jednym z tych miast, Skawiną. Uruchomione zostanie tam Laboratorium Skawina, w którym zostaną ocieplone wszystkie budynki mieszkalne, w których żyją mniej zamożni obywatele miasta i gminy. Działanie to sfinansowane zostanie w 100% ze środków publicznych znajdujących się w dyspozycji rządu, samorządu województwa i samorządu gminy. Do współpracy zostaną zaproszone także inne samorządy.
Minister Woźny zapewnił, że są zabezpieczone środki budżetowe na zrealizowanie identycznych przedsięwzięć z udziałem 23 miast z niechlubnej listy (PDF 93 KB) WHO, o liczebności do 100 tys. mieszkańców. Jak zaznaczył takich miast – łącznie ze Skawiną – jest 22, a ich terenie mieszka ponad 770 tys. Polaków.
"W najbliższych miesiącach chcemy rozmawiać z władzami tych gmin i ustalać warunki zawarcia takich porozumień, w tym wysokość wkładów poszczególnych stron przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że ani rząd ani samorząd nie rozwiąże samodzielnie problemu zanieczyszczonego powietrza. Tylko wspólnym wysiłkiem i koordynacją podejmowanych działań jesteśmy w stanie poprawić jakość powietrza którym oddychają nasze dzieci, rodzice, dziadkowie i my sami" - dodał.Materiały
Miasta_termomodernizacja_23- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2018 15:14 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2018 15:14 administrator gov.pl