Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego - już działa!
02.11.2020
Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego (JST) do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.
Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego dostępny jest pod adresem: www.gov.pl/zagospodarowanieprzestrzenne.
Cyfryzacja planowania przestrzennego
- Stawiamy kolejny krok w kierunku elektronizacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Cyfrowe dane przestrzenne znacząco ułatwią inwestorom dostęp do informacji na temat terenów, które ich interesują. W sieci będą dostępne takie dokumenty jak: plan zagospodarowania przestrzennego województwa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co ważne, będą one dostępne publicznie oraz zgromadzone w ujednolicony sposób – mówi wicepremier Jarosław Gowin.
Proces cyfryzacji planowania przestrzennego nabiera tempa. Od końca października JST będą zobowiązane do tworzenia i prowadzenia zbiorów danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego (APP). Wprowadza to nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dodany rozdział 5a) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Wchodzi ona w życie 31 października 2020 r.
Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów, uruchomiliśmy serwis dedykowany cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego.
Przede wszystkim jasna informacja
Serwis umożliwia każdemu zainteresowanemu w sposób szybki i prosty odnaleźć informacje i narzędzia dedykowane cyfryzacji planowania przestrzennego.
Zawartość serwisu została pogrupowana w kategorie tematyczne, takie jak:
- Standaryzacja – obowiązujące regulacje,
- Standaryzacja – planowane regulacje,
- Harmonizacja INSPIRE,
- IIP (Infrastruktura Informacji Przestrzennej),
- Narzędzia.
Wspierajmy się nawzajem
Jak poprawnie wykonać nowy obowiązek prawny w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego? Jak zrobić to w sposób efektywny? Przy użyciu jakich narzędzi? Odpowiedzi na te i inne pytania umieściliśmy w zakładkach „Standaryzacja – obowiązujące regulacje” oraz „Narzędzia”.
Dla organów odpowiedzialnych za tworzenie i aktualizację danych przestrzennych APP przygotowujemy Specyfikację danych wraz ze schematem aplikacyjnym GML, schematem UML oraz przykładowymi – wzorcowymi plikami GML dla APP, zbiorów APP oraz XML dla metadanych zbiorów APP.
Dodatkowo niebawem udostępnimy narzędzie do cyfryzacji APP w postaci wtyczki do otwartego oprogramowania QGIS o nazwie Wtyczka APP. Zostanie również uruchomiona w trybie on-line, usługa sprawdzania poprawności danych przestrzennych oraz metadanych. Narzędzia mają wesprzeć samorządy oraz twórców APP w tworzeniu danych planistycznych zgodnych z Rozporządzeniem, a służby Wojewody w zakresie nadzoru nad uchwałami w sprawie aktów planowania przestrzennego w sprawdzaniu ich poprawności.
Wszystko w jednym miejscu
Serwis będzie przekierowywać na strony innych podmiotów, na których znajdą się szczegółowe lub dodatkowe informacje na temat powiązany z cyfryzacją APP.
Zapraszamy do kontaktu
Wraz z uruchomieniem serwisu zapraszamy do zadawania pytań oraz zgłaszania sugestii za pośrednictwem dedykowanego formularza w zakładce „Kontakt" oraz adresu e-mail: cyfryzacja.app@mr.gov.pl.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717