W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają konsultacje Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze

03.04.2018

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze rozpoczął konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Celem projektu jest stworzenie podstaw prawnych do uruchomienia i sfinansowania ze środków publicznych pilotażowego procesu termomodernizacji budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych rodzin. To realizacja zapowiedzi złożonej 22 lutego 2018r. podczas konferencji prasowej Premiera Mateusza Morawieckiego poświęconej prezentacji założeń programu STOP SMOG.

Uchwalenie tej ustawy umożliwi realizację programu pilotażowego STOP SMOG, zakładającego współpracę rządu z 33 polskimi miastami umieszczonymi przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 r. na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Miasta ze wskazanej powyżej listy WHO zlokalizowane są na terenie województw małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Dla powodzenia planu poprawy jakości powietrza w tych miastach konieczne jest zapewnienie harmonijnej i efektywnej współpracy w tym obszarze pomiędzy rządem a jednostkami samorządu terytorialnego – zarówno samorządami województw, jak i samorządami gmin.

"Naszym celem jest pomoc tym miastom w przeprowadzeniu i sfinansowaniu termomodernizacji budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Dlatego do udziału w konsultacjach społecznych zapraszamy nie tylko władze wszystkich 33 miast z listy Światowej Organizacji Zdrowia, ale również marszałków województw, na terenie których zlokalizowane są te miasta" – podkreślił Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze.

Doświadczenia wyniesione z programu pilotażowego zostaną wykorzystane dla potrzeb opracowania ogólnopolskiego programu termomodernizacji budynków mieszkalnych, którego realizacja przyczyni się do radykalnej poprawy jakości powietrza w Polsce, a jednocześnie pozwoli na uzyskanie znaczących oszczędności w ilości energii zużywanej przez polskie gospodarstwa domowe. Realizacja pilotażu w miastach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce pozwoli między innymi na opracowanie finalnego, docelowego kształtu regulacji prawnych wspierających poprawę jakości powietrza, jak również na przetestowanie szeregu rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych i wypracowanie najlepszych praktyk, które będą mogły zostać następnie użyte przy konstruowaniu rozwiązań mających charakter ogólnopolski. Celem pilotażu jest także zoptymalizowanie wydatkowania wszystkich środków publicznych, które są dostępne w perspektywie budżetowej 2014 – 2020 na poprawę jakości powietrza w Polsce. Doświadczenia te wykorzystane zostaną również przy ustalaniu z Komisją Europejską zasad wydatkowania przez Polskę środków unijnych w kolejnej perspektywie budżetowej 2021 – 2027.

Uczestnicy konsultacji społecznych zostali poproszeni o przekazanie swoich uwag do projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów do dnia 16 kwietnia 2018 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDF 312 KB)

Uzasadnienie nowelizacji ustawy (PDF 147 KB)

Materiały

Projekt_Ustawa_termomodernizacja
Uzasadnienie_nowelizacji_ustawy_Termomodernizacji
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.04.2018 16:32 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
03.04.2018 16:32 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}