Ruszają „wakacje składkowe”
31.10.2024
Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS o tzw. wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać nawet 1,7 mln małych przedsiębiorców.
Wakacje składkowe to jedna z obietnic naszego rządu, którą właśnie spełniamy. Dla przedsiębiorców, możliwość skorzystania z nowego rozwiązania, oznacza obniżenie kosztów prowadzenia firmy, przy jednoczesnej gwarancji utrzymania ciągłości ubezpieczeń oraz kontynuacji działalności gospodarczej. To korzystna dla przedsiębiorców ulga, zapewniająca coroczne odciążenie finansowe
– podkreślił minister Krzysztof Paszyk.
Korzyści z „wakacji składkowych”
To nowa forma wsparcia osób ubezpieczonych, prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał skorzystać z nowego rozwiązania.
„Wakacje składkowe” to:
- gwarancja ciągłości ubezpieczeń - nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego, ani do świadczeń emerytalno-rentowych
- brak konieczności zawieszania działalności - przedsiębiorca będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury
W okresie ulgi, składki na ubezpieczenia społeczne zostaną sfinansowane z budżetu państwa.
Wysokość ulgi przyznawanej w ramach wakacji składkowych nie będzie taka sama w każdym roku. Przedsiębiorcy w każdym roku będą mogli skorzystać z ulgi odpowiadającej sumie miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne.
Co obejmują „wakacje składkowe”
Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym na:
- własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeżeli w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku zostało ono opłacone
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
Kto może skorzystać z wakacji składkowych
Wakacje składkowe to rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców, którzy są wpisani do CEIDG i w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku ubezpieczali do 10 osób (tj. siebie i maksymalnie 9 innych osób), a ich przychód roczny nie przekroczył 2 mln euro.
Z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis, zgodnie z unijnymi przepisami. Przedsiębiorcy będą musieli załączyć odpowiednie zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis w ostatnich trzech latach lub oświadczenia o jej nieotrzymaniu.
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez przedsiębiorcę za samego siebie (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników). Z rozwiązania nie skorzystają osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.
Jak skorzystać z „wakacji składkowych”
Wystarczy, że przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z tzw. wakacji składkowych, złoży wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Warunkiem otrzymania zwolnienia z opłat jest złożenie wniosku w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca będzie chciał, by grudzień 2024 r. był miesiącem wolnym od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w listopadzie 2024 r. W kolejnym roku może wybrać dowolny miesiąc.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z „wakacji składkowych”. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców, czyli do 20. dnia następnego miesiąca.
Szacujemy, że z „wakacji składkowych” będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln mikroprzedsiębiorców. Koszty rozwiązania w 2024 r. wyniosą ok. 1,64 mld zł. Ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.