W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszamy z pomocą dla gmin. Finansowe wsparcie odbudowy mieszkań

25.09.2024

Samorządy gminne będą mogły ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe na budowę i remont mieszkań komunalnych zniszczonych przez powódź. Wprowadzamy rozwiązania finansowe, które pomogą gminom, zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe powodzian.

Pomoc gminom_zdjęcie poglądowe

Gminy, które zniszczyła powódź, nie poradzą sobie z odbudową mieszkań komunalnych bez naszej pomocy. Pomagając gminom, pomagamy mieszkańcom, szczególnie tym, których sytuacja finansowa była trudna już przed powodzią, a ich potrzeby lokalowe zaspokajały gminy udostępniając mieszkania komunalne. Przygotowaliśmy rozwiązania, które będą dla gmin ogromnym wsparciem i impulsem do sprawnej odbudowy zasobów lokalowych

 – podkreśla minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Gminy z bezzwrotnym wsparciem finansowym

Gminy uzyskają bezzwrotną pomoc finansową z Funduszu Dopłat na budowę mieszkań dla osób, które straciły w wyniku powodzi miejsce zamieszkania oraz na remonty zniszczonych mieszkań komunalnych. Wsparcie w odbudowie zniszczonych mieszkań otrzymają też SIM i TBS współpracujące z samorządami gminnymi.

Finansowe wsparcie zostanie udzielane na:

  • tworzenie mieszkań komunalnych – w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia
  • remont zamieszkanych mieszkań komunalnych – w wysokości 70 proc. (w przypadku współfinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów)  lub 100 proc. kosztów przedsięwzięcia (bez zaangażowania środków finansowych TERMO)
  • remont zamieszkanych lokali mieszkalnych w zasobie SIM  lub TBS, które powstały wcześniej z udziałem środków Funduszu Dopłat lub w ramach rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego – w wysokości 70 proc. kosztów przedsięwzięcia

Gminy z otrzymanych środków będą mogły sfinansować:

  • budowę nowego budynku,
  • remont gminnego pustostanu,
  • przebudowę budynku usługowego lub gospodarczego na budynek mieszkalny,
  • zakup lokalu mieszkalnego (w tym przypadku koszt pokrywany przez państwo nie obejmie kosztów gruntu, a pozostały koszt pokryty zostanie do wysokości wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę).

Premie remontowe dla wspólnot i spółdzielni

Działamy elastycznie i szukamy rozwiązań, aby wesprzeć również poszkodowane przez powódź wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Modyfikujemy program TERMO. Wysokość premii zwiększamy z 25 proc. do 50 proc. kosztów remontu. W przypadku budynków zabytkowych premia rośnie do 60 proc.

Pod uwagę nie będą brane wiek budynku ani parametry jego efektywności energetycznej.

Środki z premii można przeznaczyć na remont tzw. powierzchni wspólnych, czyli klatek schodowych, piwnic, elewacji, instalacji, okien  i drzwi.   

Obsługą premii remontowych będzie zajmował się Bank Gospodarstwa Krajowego.

{"register":{"columns":[]}}