Ruszył projekt Strefa Pomysłodawcy Wsparcie 4.0
14.09.2021
W jednym miejscu Pomysłodawcy mogą zweryfikować potencjał komercjalizacyjny, technologiczny i biznesowy swoich pomysłów. Sieć doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin będzie oferowała specjalistyczne, „szyte na miarę” doradztwo: biznesowe, prawne w zakresie IPR, marketingowe, technologiczne. Odbędą się cykliczne zajęcia, warsztaty i spotkania tematyczne (w samej przestrzeni i poza nią), zachęcające do zainteresowania działalnością innowacyjną i eksperymentowaniem.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii aktywnie wspiera polskich innowatorów tworzących nowe produkty, usługi i technologie. Resort - jako koordynator polityk: innowacyjnej, technologicznej i przemysłowej realizuje szereg działań, które są adresowane wprost do innowatorów i pomysłodawców, osób myślących nieszablonowo - „poza schematami”. Jednym z nich jest program Strefa Pomysłodawcy.
– powiedziała otwierając konferencję inaugurującą projekt wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, pełnomocnik rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Program będzie realizowany do 30 czerwca 2023 r.
Pierwsza runda naboru pomysłów rozpoczęła się 14 września i potrwa do 14 listopada, bądź do wpłynięcia 250 wniosków.
Dla kogo
Program skierowany jest do osób fizycznych ‒ kreatywnych i pomysłowych autorów innowacyjnych rozwiązań, innowatorów, wynalazców, wizjonerów, studentów, badaczy, osób zainteresowanych postępem technologicznym.
Wsparcie w formie doradztwa mogą uzyskać osoby, które:
- opracowały wynalazek lub koncepcję w warunkach lub zakresie nie objętym umową o pracę;
- nie były związane relacjami prawnymi, z których wynika, że inne podmioty mają prawo własności do dóbr intelektualnych ich autorstwa.
Adresatami programu są też młode osoby i rodziny (pasjonaci nauki i nowych technologii). W Strefie będą oni mogli eksperymentować, uczestniczyć w ciekawych zajęciach, warsztatach i spotkaniach.
W celu zachęcenia wynalazców do rozwoju nowych, innowacyjnych produktów i usług planujemy organizację Wyzwań dla pomysłodawców (tzw. Challenge), w obszarach tematycznych określonych w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, które odpowiadają na aktualne i ważne problemy społeczno-gospodarcze. Wyzwania mogą również dotyczyć prac konstrukcyjnych np. robotów, maszyn latających.
Projekt Strefa Pomysłodawcy wsparcie 4.0 skierowany jest do osób, które mają innowacyjne pomysły, a nie do końca wiedzą jak wdrożyć je w życie. Do takich osób chcemy dotrzeć i pomóc w pracy nad rozwojem innowacyjnych pomysłów, które będą mogły być z powodzeniem zastosowane w praktyce gospodarczej.
– dodała w swoim wystąpieniu wiceminister.
Gdzie i jak złożyć wniosek
Pomysłodawcy będą mogli złożyć wnioski:
- osobiście, w wybranym punkcie:
- Puławy ‒ ul. Ignacego Mościckiego 1,
- Poznań ‒ ul. Wojska Polskiego 52, 60-627,
- Kraków ‒ ul. Czarnowiejska 36, lok. C5/017.
- drogą pocztową ‒ na adres siedziby Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego:
- ul. Ignacego Mościckiego 1, 24-110 Puławy
- drogą elektroniczną ‒ przez stronę Strefa Pomysłodawcy
Wybrane w konkursie na operatora projektu konsorcjum pod kierownictwem Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w którym uczestniczą również Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH, utworzyło dostępną, przyjazną przestrzeń przeznaczoną do eksperymentowania, doświadczania, testowania, pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, a także weryfikacji potencjału komercjalizacyjnego, technologicznego i biznesowego pomysłów.
Umiejscowienie fizyczne Strefy w 3 różnych punktach naszego kraju: Puławach, Poznaniu i Krakowie stanowi duże udogodnienie dla pomysłodawców.
Chcemy, aby po zakończeniu programu Strefa Pomysłodawcy nadal była dostępna dla społeczeństwa.