W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd kończy reformę polskich instytucji rozwojowych

14.05.2019

Przyjęty dziś przez Radę Ministrów projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju to element realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument zakłada reformę i wzmocnienie efektywności polskich instytucji rozwojowych, których zadaniem są działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki.

Zgodnie z nowymi regulacjami polskie instytucje rozwojowe będą bardziej zintegrowane w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, co ma zapewnić lepszą obsługę obywateli, w tym przedsiębiorców, samorządów oraz wzrost efektywności działania.

Tego typu rozwiązania są zgodne z modelem działania instytucji rozwojowych w wielu nowoczesnych gospodarkach światowych. W wyniku nowych regulacji i zmian wdrożonych w funkcjonowaniu instytucji rozwoju w ostatnich latach, polscy przedsiębiorcy i samorządy mogą liczyć na wsparcie na takim poziomie jak ich odpowiednicy w Niemczech, Francji, czy we Włoszech.

Wspólna strategia działania Grupy PFR przyczyni się do wzrostu przejrzystości i jakości oferowanych usług poprzez jasne uporządkowanie kompetencji poszczególnych instytucji w ramach 5 filarów: inwestycje, bankowość, ubezpieczenia eksportowe, handel zagraniczny, rozwój przedsiębiorczości.

Ustawa wdraża też nowe instrumenty finansowe PFR S.A. w postaci możliwości wnoszenia obligacji skarbu państwa na kapitał PFR S.A. analogicznie do Banku Gospodarstwa Krajowego oraz możliwość udzielania PFR S.A. gwarancji skarbu państwa. Celem tych rozwiązań jest możliwość elastycznego oraz dopasowanego do potrzeb i bieżącej koniunktury gospodarczej bazy finansowania inwestycji prowadzonych przez PFR S.A. oraz obniżenie zaangażowania kapitałowego BGK w inwestycje przy rozwoju finansowania kredytowego i gwarancyjnego tego banku. Takie rozwiązanie umożliwi rozwój projektów zwłaszcza infrastrukturalnych, współfinansować przez PFR S.A. m.in. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowe regulacje wprowadzają także rozwiązania prawne dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców w zakresie finansowania projektów innowacyjnych na wczesnym etapie poprzez fundusze kapitałowe (tzw. venture capital). Ustawa umożliwia połączenie PFR Ventures z Krajowym Funduszem Kapitałowym, a tym samym stworzenie jednego centrum finansowania funduszy kapitałowych w Polsce, co jest istotne dla budowy gospodarki opartej o wiedzę i nowe technologie. Z obiegu prawnego wycofana zostanie ustawa o krajowym funduszu kapitałowym.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju realizuje obecnie istotne programy gospodarcze takie jak m.in. program rozwoju innowacji w ramach Start in Poland, program Pracowniczych Planów Kapitałowych, program inwestycji mieszkaniowych Mieszkanie Plus, program ekspansji zagranicznej, czy budowy Polskiej Chmury Obliczeniowej.

Polski Funduszu Rozwoju w ostatnich latach zrealizował szereg ważnych inwestycji o łącznej wartości ponad 20 mld zł, w tym terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańskim, Trasa Łagiewnicka w Krakowie, nowy blok energetyczny elektrowni Jaworzno z Grupy Tauron, restrukturyzacja PESA S.A., rozwój Pekao S.A., czy infrastruktury PKL S.A.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.05.2019 16:22 Aleksandra Serkowska
Pierwsza publikacja:
14.05.2019 16:22 Aleksandra Serkowska
{"register":{"columns":[]}}