Sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy przestał pełnić funkcję wiceministra rozwoju i technologii
29.10.2021
Z dniem 26 października br. odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy po blisko 2 latach intensywnej pracy na rzecz rozwoju turystyki w resorcie gospodarczym przestał pełnić funkcję wiceministra odpowiedzialnego za turystykę, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki
Jego urzędowanie przypadło na szczególnie trudny dla gospodarki turystycznej czas pandemii. Wiceminister koncentrował się na wypracowywaniu rozwiązań i programów wsparcia dla branż, które zostały najbardziej dotknięte wprowadzonymi obostrzeniami.
Działania inicjowane przez wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego miały na celu wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy w branży turystycznej - wiele rozwiązań zawarto m. in. w tarczy antykryzysowej i tarczy turystycznej.
Rada Ekspertów do spraw Turystyki powołana przez wiceministra aktywnie włączyła się m.in. w prace konsultacyjne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy oraz wypracowanie założeń do transformacji i rozwoju turystyki.
Podstawą pracy wiceministra był dialog, konsultacje z przedsiębiorcami i samorządowcami. Aktywnie uczestniczył w licznych konferencjach, kongresach i spotkaniach podejmując tematy gospodarki, promocji gospodarczej oraz rozwoju turystyki.
Bon Turystyczny
Jest pomysłodawcą programu społeczno-gospodarczego Polski Bon Turystyczny, który wspiera rodziny z dziećmi i polską branżą turystyczną. 500 zł na każde dziecko i dodatkowo 500 zł wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnością - to kwoty, które finansują wypoczynek dzieci w Polsce. Na realizację programu zarezerwowano łącznie 4 miliardy złotych.
System Rejestrów Publicznych w Turystyce
Z myślą o turystach wypoczywających w kraju uruchomiono portal turystyka.gov.pl oraz aplikację TurystykApp. Zawierają one m.in. wykaz legalnie działających obiektów turystycznych w całej Polsce wraz ze szczegółowymi danymi o ich usługach i atrakcjach turystycznych w regionie.
Podsumowanie prac legislacyjnych
W czasie urzędowania wiceministra Guta-Mostowego wypracowane i wdrożone zostały następujące rozwiązania, instrumentów wsparcia dla sektora turystyki, w tym przedsiębiorców działających w branży turystycznej oraz regulacji mających na celu pomoc turystom. m.in.:
- ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
- ustawa pomocowa, tzw. Tarcza turystyczna - zapewniono przedsiębiorcom możliwość skorzystania ze świadczeń w postaci postojowego i zwolnień z ZUS.
- Polski Bon Turystyczny - formę wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną COVID-19.
- Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) - instrument wsparcia dla branży organizatorów turystyki w okresie pandemii COVID-19. TFZ dokonywał zwrotu wpłat klientom w związku z brakiem realizacji imprez turystycznych z powodu pandemii.
- Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) - instrument wsparcia dla branży turystycznej powołane na nieprzewidziane okoliczności w przyszłości, np. w postaci działań wojennych, kataklizmów przyrody czy siły wyższej wpływającej na możliwość realizacji wyjazdu.
- uchwała w sprawie wsparcia dla gmin położonych na obszarach górskich – program wsparcia został opracowany w oparciu o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i miał na celu ograniczenie negatywnych skutków ograniczenia przemieszczania się w okresie świątecznym i ferii zimowych.
Sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy również bardzo aktywnie działał na forum międzynarodowym, promując polską markę. Wśród najważniejszych działań należy podkreślić:
- współprace w ramach Unii Europejskiej - udział w pracach na Forum UE dot. Agendy dla Turystyki 2030/2050;
- działania na forum Światowej Organizacji Turystyki – współprzewodniczył obradom Komisji Europy UNWTO;
- współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - na lata 2020/2021 przypadła polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Andrzeja Gut-Mostowy przewodniczył spotkaniu wysokiego szczebla oraz inicjował inne działania, w tym spotkanie delegacji komisji do spraw turystyki i sportu parlamentów państw członków Grupy Wyszehradzkiej V4;
- Zaangażowanie we współpracę transgraniczną i bilateralną - Andrzej Gut-Mostowy wziął udział w posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. Zrównoważonej Turystyki Konwencji Karpackiej, a także aktywnie uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami państw europejskich i pozaeuropejskich.
Biogram
Andrzej Gut-Mostowy jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunkach gospodarka turystyczna (studia magisterskie) i gospodarka regionalna (studia doktoranckie).
Posłem na Sejm RP obecnej kadencji, a także: 2005–2007, 2007–2011, 2011–2015.
W latach 1998–2005 (2 kadencje) radny Województwa Małopolskiego. Pełnił m.in. stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1995-1998, Radny Miasta Zakopane i Członek Zarządu Miasta.
Wiceprezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w latach 2008–2014. Był też prezesem i członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Należał do Zespołu Naukowego „Badania Ruchu Turystycznego w Małopolsce”. Inicjator powołania Małopolskiej Organizacji Turystycznej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.
W latach 2005–2009 współzałożyciel i pierwszy zwierzchnik Rycerzy Kolumba w Polsce, największej dobroczynnej katolickiej organizacji na świecie.
Od 2004 r. organizator festynów „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza, Orawy Dzieciom” w Rabce. Za tę działalność odznaczony Kawalerem „Orderu Uśmiechu”.
Pochodzi z jednej z najstarszych i najliczniejszych rodzin na Podhalu, która od końca XIX wieku zajmuje się turystyką.