W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy przestał pełnić funkcję wiceministra rozwoju i technologii

29.10.2021

Z dniem 26 października br. odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy po blisko 2 latach intensywnej pracy na rzecz rozwoju turystyki w resorcie gospodarczym przestał pełnić funkcję wiceministra odpowiedzialnego za turystykę, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki

Obok siebie stoją Piotr Nowak i Andrzej Gut-Mostowy, który trzyma w ręku teczkę i bukiet biało-czerwonych kwiatów.

Jego urzędowanie przypadło na szczególnie trudny dla gospodarki turystycznej czas pandemii. Wiceminister koncentrował się na wypracowywaniu rozwiązań i programów wsparcia dla branż, które zostały najbardziej dotknięte wprowadzonymi obostrzeniami. 

Działania inicjowane przez wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego miały na celu wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy w branży turystycznej - wiele rozwiązań zawarto m. in. w tarczy antykryzysowej i tarczy turystycznej.

Rada Ekspertów do spraw Turystyki powołana przez wiceministra aktywnie włączyła się m.in. w prace konsultacyjne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy oraz wypracowanie założeń do transformacji i rozwoju turystyki.

Podstawą pracy wiceministra był dialog, konsultacje z przedsiębiorcami i samorządowcami. Aktywnie uczestniczył w licznych konferencjach, kongresach i spotkaniach podejmując tematy gospodarki, promocji gospodarczej oraz rozwoju turystyki. 

Bon Turystyczny

Jest pomysłodawcą programu społeczno-gospodarczego Polski Bon Turystyczny, który wspiera rodziny z dziećmi i polską branżą turystyczną. 500 zł na każde dziecko i dodatkowo 500 zł wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnością  - to kwoty, które finansują wypoczynek dzieci w Polsce. Na realizację programu zarezerwowano łącznie 4 miliardy złotych.

System Rejestrów Publicznych w Turystyce

Z myślą o turystach wypoczywających w kraju uruchomiono portal turystyka.gov.pl oraz aplikację TurystykApp. Zawierają one m.in. wykaz legalnie działających obiektów turystycznych w całej Polsce wraz ze szczegółowymi danymi o ich usługach i atrakcjach turystycznych w regionie.

Podsumowanie prac legislacyjnych

W czasie urzędowania wiceministra Guta-Mostowego wypracowane i wdrożone zostały następujące rozwiązania, instrumentów wsparcia dla sektora turystyki, w tym przedsiębiorców działających w branży turystycznej oraz regulacji mających na celu pomoc turystom. m.in.: 

  •  ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
  • ustawa pomocowa, tzw. Tarcza turystyczna - zapewniono przedsiębiorcom możliwość skorzystania ze świadczeń w postaci postojowego i zwolnień z ZUS.
  •  Polski Bon Turystyczny - formę wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną COVID-19.
  • Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) - instrument wsparcia dla branży organizatorów turystyki w okresie pandemii COVID-19. TFZ dokonywał zwrotu wpłat klientom w związku z brakiem realizacji imprez turystycznych z powodu pandemii.
  • Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) -  instrument wsparcia dla branży turystycznej powołane na nieprzewidziane okoliczności w przyszłości, np. w postaci działań wojennych, kataklizmów przyrody czy siły wyższej wpływającej na możliwość realizacji wyjazdu.
  • uchwała w sprawie wsparcia dla gmin położonych na obszarach górskich – program wsparcia został opracowany w oparciu o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i miał na celu ograniczenie negatywnych skutków ograniczenia przemieszczania się w okresie świątecznym i ferii zimowych.

Sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy również bardzo aktywnie działał na forum międzynarodowym, promując polską markę.  Wśród najważniejszych działań należy podkreślić:

  • współprace w ramach Unii Europejskiej - udział w pracach na Forum UE dot. Agendy dla Turystyki 2030/2050;
  • działania na forum Światowej Organizacji Turystyki – współprzewodniczył obradom Komisji Europy UNWTO;
  • współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - na lata 2020/2021 przypadła polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Andrzeja Gut-Mostowy przewodniczył spotkaniu wysokiego szczebla oraz inicjował inne działania, w tym spotkanie delegacji komisji do spraw turystyki i sportu parlamentów państw członków Grupy Wyszehradzkiej V4;
  • Zaangażowanie we współpracę transgraniczną i bilateralną - Andrzej Gut-Mostowy wziął udział w posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. Zrównoważonej Turystyki Konwencji Karpackiej, a także aktywnie uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami państw europejskich i pozaeuropejskich.

Biogram

Andrzej Gut-Mostowy jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunkach gospodarka turystyczna (studia magisterskie) i gospodarka regionalna (studia doktoranckie). 

Posłem na Sejm RP obecnej kadencji, a także: 2005–2007, 2007–2011, 2011–2015.

W latach 1998–2005 (2 kadencje) radny Województwa Małopolskiego. Pełnił m.in. stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1995-1998, Radny Miasta Zakopane i Członek Zarządu Miasta. 

Wiceprezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w latach 2008–2014. Był też prezesem i członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Należał do Zespołu Naukowego „Badania Ruchu Turystycznego w Małopolsce”. Inicjator powołania Małopolskiej Organizacji Turystycznej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

W latach 2005–2009 współzałożyciel i pierwszy zwierzchnik Rycerzy Kolumba w Polsce, największej dobroczynnej katolickiej organizacji na świecie.

Od 2004 r. organizator festynów „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza, Orawy Dzieciom” w Rabce. Za tę działalność odznaczony Kawalerem  „Orderu Uśmiechu”.

Pochodzi z jednej z najstarszych i najliczniejszych rodzin na Podhalu, która od końca XIX wieku zajmuje się turystyką. 

{"register":{"columns":[]}}