W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium „Rozwój polskiego przemysłu obronnego – promocja i możliwości inwestycyjne”

13.04.2023

Wsparcie przemysłu zbrojeniowego i implementacja Europejskiego Funduszu Obronnego były tematem seminarium „Rozwój polskiego przemysłu obronnego – promocja i możliwości inwestycyjne”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Dyrektor Tomasz Salomon przemawia podczas seminarium „Rozwój polskiego przemysłu obronnego – promocja i możliwości inwestycyjne”

Europejskie wartości, interesy ekonomiczne, bezpieczeństwo narodowe, niezależność i integralność terytorialna nie są dane raz na zawsze. Europa musi być gotowa do obrony tych wartości oraz radzenia sobie z zagrożeniami zewnętrznymi 

- podkreśla wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Celem Europejskiego Funduszu Obronnego jest zwiększenie innowacyjności i konkrecyjności europejskiego przemysłu obronnego. Rozwój wymiaru obronnego UE, komplementarnego wobec NATO, wzmocni bezpieczeństwo europejskie i Polski 

- powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Nowy portal sektora obronnego 

Jednym z głównych punktów seminarium było przedstawienie nowego portalu dla przedsiębiorców sektora obronnego. Serwis, dostępny pod adresem: polishdefenceindustry.gov.pl, zawiera szczegółowe informacje o strukturze i ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego. 

Baza jest dostępna w językach polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i ukraińskim, a kierowana jest w dużej mierze do osób z zagranicy  zainteresowanych skorzystaniem z usług i produktów polskich firm. Na stronie można zobaczyć profile i charakterystykę działalności spółek, firm i ośrodków badawczo-rozwojowych działających w branży obronnej. Pomoże to w kojarzeniu konsorcjów w inicjatywach dedykowanych tej branży na poziomie UE.

Dzień informacyjny Europejskiego Funduszu Obronnego

Na spotkaniu przedstawiono także informacje o założeniach i działaniu mechanizmu Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Omówiono także szczegółowo etapy i procesy aplikowania oraz zakres tematyczny, zaakceptowanego przez Komisję Europejską, rocznego programu prac EDF na 2023 r. Podczas spotkania przedstawiono również przegląd inicjatyw unijnych wynikających z implementacji pakietu obronnego UE z 2022 r. 

W seminarium zorganizowanym we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, udział wzięli także przedstawiciele polskiego przemysłu wyspecjalizowanego w dostarczaniu strategicznie istotnych technologii i usług: obronnego, kosmicznego, bezpieczeństwa oraz ekspertów reprezentujących uczelnie wyższe, ośrodki naukowo-badawcze, jak również przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń.

{"register":{"columns":[]}}