W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotypy Funduszy Europejskich, Flaga RP oraz logo Unii Europejskiej

Smart Discovery

04.11.2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii we wrześniu 2024 r. podpisało z Instytucją Zarządzającą Programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) porozumienie o dofinansowaniu projektu niekonkurencyjnego 02.15 Smart Discovery, realizowanego w ramach programu „FENG 2021-2027”, Priorytet 02 Środowisko sprzyjające innowacjom. Wartość otrzymanego dofinansowania UE wynosi 45 mln zł. Liderem projektu jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a Partnerem - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Krajowe inteligentne specjalizacje (KIS) to obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne o największym potencjale rozwojowym i konkurencyjnym, odpowiadające na potrzeby i wyzwania społeczno-gospodarcze, a także globalne trendy technologiczne. KIS umożliwiają także transformację zieloną i cyfrową przedsiębiorstw, a także zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego kraju.

Projekt Smart Discovery ma na celu wyłanianie, aktualizację i weryfikację inteligentnych specjalizacji, a także monitorowanie działań podejmowanych na ich rzecz na poziomie międzynarodowym, krajowym i regionalnym w celu oceny efektów oraz skuteczności tych działań.

Prowadzone w ramach projektu działania obejmują następujące zadania:

  • lepiej dostosować działania wspierające rozwój gospodarczy Polski i wykorzystać potencjał i zasoby posiadane przez administrację, biznes i naukę,
  • poprawić współpracę i zaangażowanie szerokiego grona interesariuszy w proces identyfikacji technologii,
  • identyfikować i działać na rzecz wzmocnienia przewag konkurencyjnych, które Polska posiada lub może posiadać w przyszłości, zmniejszając tym samym w dłuższej perspektywie dystans technologiczny i innowacyjny do innych wysoko rozwiniętych światowych gospodarek,
  • budować świadomość polskich przedsiębiorców i naukowców w zakresie ich miejsca w łańcuchu wartości rozwijanych przez nich technologii,
  • identyfikować bariery rozwojowe oraz luki kompetencyjne w zakresie rozwoju inteligentnych specjalizacji oraz dostosować instrumenty wsparcia.

 

{"register":{"columns":[]}}