W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Społeczności energetyczne

Inwestycja: B2.2.2. Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne

po lewej stronie na niebieskim tle napis inwestycja B2.2.2, G1.1.2 instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne, poniżej 3 infografiki. Na pierwszej elektrownia wiatrowa, na drugiej gospodarstwo z fotowoltaiką, na trzeciej duży budynek a za nim rozmawiający ludzie. Po prawej stronie grafiki oznakowanie logotypami: KPO, RP, UE, MRiT

Jaki cel chcemy osiągnąć: Większa dostępność zielonej energii

 Projekt ma pomóc w rozwoju OZE w Polsce i promować lokalne inicjatywy takie jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne czy prosumenci zbiorowi/wirtualni, które mają potencjał do odegrania znaczącej roli w polskiej transformacji energetycznej.
Wsparcie przedinwestycyjne obejmie działania na rzecz opracowania optymalnego modelu prawnoorganizacyjnego i biznesowego potrzebnego do uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznej. 
Wsparcie inwestycyjne obejmie istniejące już, najbardziej zaawansowane/rokujące społeczności energetyczne, realizujące wdrożenia zaawansowanych usług energetycznych. 

W jaki sposób

MRIT dofinansuje 200 projektów obejmujących działania przedinwestycyjne oraz 20 projektów obejmujących działania inwestycyjne.

Jakie korzyści przyniesie 

  • Tańsza i zielona energia.
  • Rozwój lokalnych OZE.
  • Edukacja, know-how, doradztwo, nowe kompetencje, działalność B+R. 

Harmonogram

  • III kwartał 2023 r. – ogłoszenie otwartego naboru w części przedinwestycyjnej dla klastrów energii, spółdzielni energetycznych oraz samorządów.
  • Z wyjątkiem spółdzielni energetycznych projekty będą realizowane w dwóch etapach. W pierwszym opracowana zostanie koncepcja rozwoju. W drugim nastąpi realizacja dokumentacji technicznej dla wskazanej w koncepcji infrastruktury (studia wykonalności, dokumentacja techniczna itd.). 
  • Nabór będzie realizowany w trybie ciągłym. 
  • IV kwartał 2023 r. – planowany start naboru w części inwestycyjnej.

Pula środków: 188,5 mln euro

Projekt w liczbach: wsparcie 200 projektów na etapie przedinwestycyjnym i 20 w części inwestycyjnej.

 

Więcej informacji w zakresie Inwestycji znajduje się na www.spolecznoscienergetyczne.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}