W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Waldemara Budy z Giancarlo Giorgettim

14.06.2022

Polsko-włoskie relacje gospodarcze i handlowe i ich dalszy rozwój oraz konsekwencje społeczno-gospodarcze wojny na Ukrainie zdominowały dzisiejsze spotkanie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem rozwoju gospodarczego Republiki Włoskiej Giancarlo Giorgettim.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda z ministrem rozwoju gospodarczego Republiki Włoskiej Giancarlo Giorgettim, ministrowie stoją obok flag Polski, Włoch i Unii Europejskiej

Minister Giancarlo Giorgetti przebywał w Warszawie z jednodniową wizytą.

To była dobra rozmowa z ministrem Giancarlo Giorgettim. Włosi mają bardzo podobne wyzwania w ramach KPO. Reformują wymiar sprawiedliwości, otwierają rynek taxi, przewozów osób oraz dostępność do biznesu leczniczego.  To dużo reform, które ugruntowują jednolity rynek europejski Unii Europejskiej bez barier dla przedsiębiorców z innych krajów gospodarek

– powiedział po spotkaniu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wzmacnianie polsko-włoskich relacji gospodarczych

Ministrowie Polski i Włoch omówili dalszy rozwój współpracy obu państw w strategicznych sektorach, w tym farmaceutycznym i biomedycznym. Z powodu pandemii koronawirusa oraz wojny na Ukrainie, stały się one jednymi z kluczowych technologii.

Nikt nie zrobił tyle, co Rosjanie, aby unaocznić potrzebę budowy europejskiej autonomii strategicznej oraz zdolności obronnych Zachodu

– podkreślił minister Waldemar Buda.

W tym kontekście minister rozwoju i technologii podkreślił m.in. konieczność podjęcie działań, aby poprawić bezpieczeństwo łańcuchów dostaw oraz relokację produkcji aktywnych substancji farmaceutycznych do Europy. Minister wskazał na potrzebę stworzenie systemu zachęt niezbędnych do przywrócenia i utrzymania produkcji kluczowych produktów leczniczych w Europie.

Minister Buda poinformował, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska planuje udzielanie wsparcia w obszarze budowy i rozbudowy infrastruktury do produkcji aktywnych substancji farmaceutycznych, leków (generycznych i biopodobnych) oraz wyrobów medycznych. Nasz kraj przygotowuje się również do uruchomienia naboru na projekty w ramach IPCEI HEALTH.

Podczas spotkania poruszono także temat utrzymania zasady swobody świadczenia usług na jednolitym rynku europejskim, a także wdrażania pakietu Fit for 55, zwłaszcza w sektorze budowalnym.

Społeczno-gospodarcze konsekwencje wojny na Ukrainie

Ministrowie poruszyli temat pomocy uchodźcom z Ukrainy, których liczba jest obecnie szacowana na ponad 6 mln osób. Dane pokazują, że granicę polsko-ukraińską przekroczyło ok. 3,46 mln osób. We Włoszech jest to znacznie mniejsza liczba – około 111 tys. osób.

Buda i Giorgetti omówili także kwestię uniezależniania się gospodarek rosyjskich surowców kopalnych. Chodzi m.in. o zwiększanie inwestycji w infrastrukturę gazu LNG oraz rolę OZE w stymulowaniu zatrudnienia. Rozmawiano także o wpływie wojny w Ukrainie na niedobory zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów.

Polsko-włoska współpraca w przemyśle obronnym i kosmicznym

Poruszono także kwestię współdziałania w przemyśle obronnym i kosmicznym.

Jesteśmy zainteresowani współpracą Polski i Włoch w projektach Europejskiego Funduszu Obronnego

– zaznaczył minister rozwoju i technologii.

Włochy są głównym producentem uzbrojenia w Unii Europejskiej i posiadają bardzo duże doświadczenia w zakresie realizacji udanych projektów badawczych w sektorze obronnym, bezpieczeństwa i kosmosu.

Polsko-włoska wymiana handlowa i współpraca inwestycyjna

Włochy są jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Po I kwartale tego roku zajmują 5 pozycję w naszym eksporcie i 4 pod względem udziału w imporcie.

Ubiegły rok był czasem wyraźnego ożywienia wymiany handlowej z Włochami. W 2021 r. polski eksport na ten rynek zwiększył się o 27 proc. i osiągnął 13,2 mld euro, a import wzrósł o 21 proc. i wyniósł 14,3 mld euro.

Włoskie firmy aktywnie inwestują w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Polskiej Strefy Inwestycji. Od 2000 r. do końca 2021 r. liczba nadal aktywnych inwestycji przedsiębiorstw włoskich wyniosła 145, deklarowana wartość inwestycji – 7,755 mld zł, a liczba zadeklarowanych nowych miejsc pracy – 6 241. Włoskie firmy zajmują 3 miejsce pod względem liczby inwestycji i 5 pozycję pod względem tworzonych nowych miejsc pracy.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}