Spotkanie z przedsiębiorcami nt. fundacji rodzinnej
19.12.2022
Wprowadzenie przepisów o fundacji rodzinnej ma zapewnić firmom stabilne działanie pomimo śmierci lub przejścia na emeryturę właściciela. Projekt ustawy o fundacji rodzinnej był tematem dzisiejszych rozmów z przedsiębiorcami wiceminister Olgi Semeniuk-Patkowskiej i poseł Jadwigi Emilewicz.
Z tego rodzaju przepisów korzystają już firmy w Europie i na świecie, teraz wprowadzamy je także w Polsce. Fundacja rodzinna zapewni biznesom stabilne działanie, pomimo śmierci lub przejścia właściciela na emeryturę. Dzięki nim wszyscy zyskują - przedsiębiorstwo będzie funkcjonować, zachowane zostaną miejsca pracy, a rodzina właściciela będzie zabezpieczona
- powiedziała wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska podczas spotkania w Poznaniu.
Firmy rodzinne są niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki. Są miejscem pracy dla około 260 tys. osób, kontrybuują około 18% do PKB, ale przed wszystkie stabilizują system gospodarczy. Ich specyficzny charakter, tworzony przez lata, oparty na: własności, wiedzy, doświadczeniu i zaufaniu to wartość, która powinna być chroniona i powinna móc przetrwać. Dlatego tak istotne było dla nas ułatwienie przedsiębiorcom procesu przekazania firmy i pozostawienia możliwości jej trwania w kształcie jaki sam obrał jej założyciel. Cieszę się, że ustawa, nad którą pracowałam jeszcze w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii została przyjęta w minionym tygodniu przez Sejm
- podkreśliła Jadwiga Emilewicz.
Jak będzie działać fundacja rodzinna?
Przedsiębiorstwo i majątek rodzinny będą mogły być przekazane fundacji, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać. Zyski przekazywać na rozwój firmy i na prywatne potrzeby członków jego rodziny lub innych uprawnionych osób.
Zalety fundacji rodzinnej:
- Możliwość wycofania się fundatora (przedsiębiorcy) z aktywnego prowadzenia biznesu, bez utraty dochodów.
- Finansowe zabezpieczenie członków rodziny.
- Oddzielenie spraw biznesowych i rodzinnych.
- Utrzymanie majątku w jednych rękach i ochrona majątku.
- Efektywne zarządzanie majątkiem i jego pomnażanie.
- Planowanie sukcesji w perspektywie wielu pokoleń
By móc założyć fundację rodzinną konieczne będzie złożenie przez fundatora oświadczenia o powołaniu fundacji przed notariuszem albo sporządzenie testamentu z takim oświadczeniem. Kolejnymi krokami będzie sporządzenie statutu, przekazanie majątku na fundusz założycielski oraz wpisanie fundacji do prowadzonego przez sąd rejestru fundacji rodzinnych.
Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.
Projekt ustawy był konsultowany ze stowarzyszeniami przedsiębiorców,
Fundator
Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów.
Beneficjent
Fundacja rodzinna będzie przekazywać środki beneficjentom na ich bieżące potrzeby.
Beneficjentami będą mogły być osoby fizyczne, najczęściej członkowie rodziny fundatora, oraz organizacje pozarządowe.
Więcej informacji o Fundacji rodzinnej.