„Strategia rozwoju gospodarki w obszarze technologii wodorowych" (akronim: H2PL) realizowana w ramach I konkursu na projekty otwarte Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" - GOSPOSTRATEG
„Strategia rozwoju gospodarki w obszarze technologii wodorowych" (akronim: H2PL)
Celem projektu Strategia rozwoju gospodarki w obszarze technologii wodorowych (H2PL) jest opracowanie założeń polityki gospodarczej państwa w zakresie rekomendowanego systemowego wsparcia rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Temat rozwoju gospodarki wodorowej nabiera szczególnego znaczenia i dynamiki w związku z globalnym megatrendem rozwoju elektromobilności. Najbardziej zaawansowaną formą elektromobilności jest w chwili obecnej wykorzystanie energii elektrycznej produkowanej przez ogniwa paliwowe z wodoru. Elektromobilność jest zmianą globalną o znaczeniu strategicznym, z uwagi na skalę i dynamikę jej rozwoju można ją określić jako rewolucyjny proces redefinujący m.in. rynek związany z transportem, usługi i technologie z nim związane.
Projekt H2PL ma odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania badawcze związane z gospodarką wodorową w Polsce:
- pierwsze pytanie to: Czy i dlaczego z perspektywy polskiej gospodarki należy w Polsce rozwijać technologie związane z gospodarką wodorową, zakładając wiele potencjalnych obszarów ich zastosowania.
- drugie pytanie badawcze to (w przypadku odpowiedzi pozytywnej na pierwsze): W jaki sposób i jakim przedsięwzięciom instytucje państwowe powinny udzielić wsparcia i jakie efekty może to przynieść w przyszłości.
Realizacja pierwszej fazy projektu to udzielenie odpowiedzi na pierwsze pytanie. Będzie ono możliwe dzięki
- obszernej analizie stanu nauki i przemysłu oraz definicji łańcucha wartości polskiej gospodarki w obszarze produkcji, magazynowania i transportu wodoru pod kątem wykorzystania go w rozwiązaniach elektromobilnych,
- zbilansowaniu barier i korzyści związanych z wprowadzeniem technologii wodorowych w elektromobilności w Polsce,co pozwoli w sposób obiektywny ocenić zasadność, obszar i skalę potencjalnego wsparcia przez Państwo.
Faza druga skoncentruje się na identyfikacji łańcucha wartości w Polsce, integracji potencjalnych interesariuszy i beneficjentów gospodarki wodorowej oraz zdefiniowaniu zakresu możliwych i niezbędnych instrumentów interwencji, które mogą być realizowane przez instytucje państwowe wraz z ich przewidywanym skutkiem dla gospodarki.
W efekcie realizacja projektu pozwoli na wykreowanie polityki publicznej w zakresie wsparcia rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce poprzez zdefiniowanie nowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
- Pierwsza publikacja:
- 25.10.2022 14:01 Sylwia Życzkowska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Kamil Jarosławski
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
„Strategia rozwoju gospodarki w obszarze technologii wodorowych" (akronim: H2PL) realizowana w ramach I konkursu na projekty otwarte Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" - GOSPOSTRATEG | 1.0 | 25.10.2022 14:01 Sylwia Życzkowska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP