Sukces MRiT na Międzynarodowych Targach Administracji i Budownictwa
06.02.2023
Za nami cztery intensywne dni na targach BUDMA 2023. Stoisko wystawiennicze przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii cieszyło się zainteresowaniem zwiedzających przez cały czas, a w ocenie organizatorów było najlepsze na całej imprezie.
Potwierdzeniem jest specjalna nagroda ACANTHUS AUREUS przyznawana wystawcom, którzy najlepiej rozumieją w jaki sposób nowoczesny expo marketing buduje wizerunek. Wyróżnienie przyznała specjalna kapituła, w skład której weszli eksperci z zakresu designu, marketingu i wystawiennictwa targowego. W tym gronie była m.in. prof. Bogumiła Jung, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jury doceniło rozwiązania architektoniczne i graficzne stoiska, które sprzyjały bezpośredniej komunikacji ze zwiedzającymi.
A gości na ekspozycji MRiT nie brakowało ani przez moment. Nasi eksperci, a także przedstawiciele instytucji zaprzyjaźnionych, przygotowali cały szereg atrakcji. I tak Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił stację fotogrametryczną prezentującą dane przestrzenne w 3D. Z kolei BuildingSMART Polska, organizacja napędzająca cyfrową transformację budownictwa, zaprezentowała wirtualne polskie miasteczko SMARToszewo. Można było zwiedzić jego kameralny ryneczek, urocze uliczki i wiele innych atrakcji – wszystko przy użyciu specjalnych okularów do rozszerzonej rzeczywistości.
Dawka wiedzy z dziedziny budownictwa
Przez cały czas trwały wykłady i prezentacje dotyczące szeroko rozumianego sektora budowlanego. Przedstawiciele Ministerstwa udzielali informacji z zakresu procesu inwestycyjno-budowlanego. Goście targów szczególnie zainteresowani byli sprawą budowy domów do 70 m2. A szczególnie różnicą między budową standardowego domu, a „domu bez formalności”.
Informowaliśmy również o rozwiązaniach otwierających rynek zamówień publicznych na przedsiębiorców MŚP z sektora budowlanego. Zaprezentowaliśmy też główne założenia certyfikacji wykonawców zamówień publicznych mającej uprościć procedury przetargowe. Uczestników targów szczególnie interesował aspekt planowanych szkoleń dla MŚP.
Pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego promowali bezpieczeństwo techniczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się informacje mówiące o wsparciu UDT na placach budów, wydawanych uprawnieniach i podlegających urządzeń pod dozór urządzeniach oraz o działalności UDT w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Przedstawiciele Instytutu Techniki Budowlanej wspierali przedsiębiorców wiedzą z zakresu wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek. Szczególe zainteresowanie wzbudziła prezentacja ITB na temat deklaracji środowiskowych wyrobów budowlanych.
O cyfryzacji procesu budowlanego
Pracownicy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego odpowiadali na liczne pytania odwiedzających. Z kolei pracownicy Krajowego Zasobu Nieruchomości rozmawiali o aspektach związanych z budownictwem społecznym, a zwłaszcza Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi.
Pytania skierowane do pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczyły głównie rozwiązań oferowanych w ramach Programu TERMO. Zainteresowaniem cieszyła się premia termomodernizacyjna oraz możliwość jej podwyższenia o grant termomodernizacyjny. Wielu odwiedzających pytało także o sprawy związane z grantem OZE.
Integralną częścią targów było ogólnopolska konferencja "Dzień Urbanisty", w tym roku pod hasłem #Techno_urbanistyka. Jej tematem przewodnim była cyfryzacja planowania przestrzennego, analizowana pod kątem projektowanych zapisów reformy planowania przestrzennego.
Targi BUDMA 2023 zaliczamy do wyjątkowo udanych. Widzimy się w Poznaniu już za rok!