W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światełko betlejemskie w MRiT

19.12.2024

Po raz 33 polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju, aby mogło zagościć na wigilijnych stołach. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Kochaj czynem”, które podkreśla potrzebę wyrażania miłości poprzez konkretne działania na rzecz innych.

Pięć osób stoi, w tle flagi Polski i UE. Jedna z harcerek przekazuje ministrowi Paszykowi latarankę ze światełkiem

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

Puste słowa i obrazy nas przytłaczają, docierają do nas z każdej strony – z telewizora, telefonu. Wy jesteście takim „światełkiem”, drogowskazem, który pokazuje głębsze przesłanie. Dziękuję Wam za to i życzę, by ta akcja jeszcze bardziej się rozwijała

- podkreślił minister Krzysztof Paszyk podczas przekazania przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju.

Harcerze opowiedzieli szefowi MRiT historię światełka betlejemskiego oraz zachęcili do przekazywania go dalej.

Kochaj czynem

Tegoroczna akcja przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem "Kochaj czynem”. Jest to nawiązanie do codziennych, czasem małych sytuacji w których można otworzyć się na drugiego człowieka.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku w Austrii. Skauci przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry w Wiedniu. Dziś płomień przekazywany jest niemal do wszystkich krajów Europy. Do Polski światełko trafia od 1991 roku od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze ZHP przekazują Światło dalej na  północ, wschód i zachód.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}