Światowy Dzień Turystyki – konferencja z udziałem wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego
27.09.2021
O turystyce na rzecz rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu, zorganizowanej w ramach Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, dyskutowali dzisiaj w Chełmie eksperci, samorządowcy, przedstawiciele branży podczas konferencji z udziałem sekretarza stanu Andrzeja Guta-Mostowego, pełnomocnika premiera do spraw promocji polskiej marki.
Wszystkie osoby wykluczone społecznie np. z powodu kryteriów materialnych, niepełnosprawności czy starszego wieku należy włączyć aktywnie do możliwości skorzystania z rekreacji i wypoczynku. To jest zadanie nie tylko organizacji społecznych, ale także bardzo ważne zadanie państwa, aby ta naturalna potrzeba wypoczynku i rekreacji, regeneracji sił fizycznych i psychicznych na łonie natury, poznawania innych kultur, innych regionów - mogła być realizowana absolutnie dla wszystkich
– powiedział wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. I nawiązując do tegorocznego hasła UNWTO dodał:
Rozwijanie idei turystyki społecznej musi opierać się z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i we współpracy jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu.
Podczas konferencji dyskutowano na tematy związane z uczestnictwem w turystyce tych grup społecznych, które mogą mieć do niej ograniczony dostęp. Rozmawiano m.in. o:
- wsparciu rodzin z dziećmi oraz kształtowaniu postaw pro turystycznych wśród dzieci i młodzieży,
- roli programu Polski Bon Turystyczny w turystyce społecznej,
- włączeniu w aktywność turystyczną osób z niepełnosprawnościami w ramach projektów, realizowanych przez organizacje pozarządowe – przykłady dobrych praktyk;
- turystyce senioralnej, zwanej także srebrną turystyką – to temat szczególnie ważny w kontekście zmian demograficznych i starzeniu się społeczeństwa.
Projekty turystyki społecznej są odpowiedzią na potrzebę i prawo do wypoczynku. Czerpią przykłady z inicjatyw już rozwijanych przez organizacje publiczne i prywatne. Turystyka społeczna, bez wątpienia stanowi również instrument rozwoju regionalnego.
Raport o Polskim Bonie Turystycznym
Zaprezentowany przez POT raport uwzględnia nie tylko dane z systemu ZUS takie jak aktywacja i wykorzystanie bonów, ale jest szerokim podsumowaniem dotychczasowych działań w zakresie polityki społecznej państwa, wsparcia dla przedsiębiorców, rozwoju i edukacji.
Bon turystyczny okazał się sukcesem, o czym świadczy rekordowe korzystanie z tej formy wsparcia przez rodziny z dziećmi podczas wakacji. Ten program ma ważne znaczenie aktywizacji społecznej. Bon umożliwił nierzadko pierwszy w życiu wspólny urlop rodzinom wielodzietnym. 7 mln dzieci objęło świadczenie, w tym 165 tys. dzieci z niepełnosprawnością zostało wsparte dodatkową kwotą 500 zł.
– zaznaczył wiceminister Gut-Mostowy.
Dokument prezentuje jednocześnie wyniki badań przedsiębiorców przyjmujących płatności bonem turystycznym. Ponad 85 % badanych przez Polską Organizację Turystyczną firm pozytywnie ocenia program, a 99% chciałoby, aby był kontynuowany.
Odznaczenia dla zasłużonych dla turystyki
Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wręczył odznaczenia dla działaczy, którzy swoją pracą, również społeczną przyczyniają się do rozwoju turystyki w Polsce. To szczególnie honorowe wyróżnienie, ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów. Odznaczenia otrzymali:
- Mariola Olejniczak – kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy; autorka wielu publikacji na temat dostosowania oferty turystycznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Marlena Rogowska, która pełni funkcję dyrektorki Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Aktywnie działa na rzecz promocji turystycznej Mazur Zachodnich, w tym udostępnienia atrakcji turystycznych osobom niesłyszącym.
- Piotr Dwurnik – prezes Grand Hotelu w Kielcach, sekretarz Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego. Jest również inicjatorem wielu projektów proekologicznych w hotelarstwie.
- Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Aktywnie działa na rzecz promocji turystycznej Polski poprzez wydarzenia sportowe; propagator turystyki aktywnej.
- Paweł Dąbrowski – burmistrz Urzędowa, współorganizator rodzinnych rajdów rowerowych i imprez jeździeckich. Podejmuje działania na rzecz wykorzystania walorów turystycznych Urzędowa i okolic oraz ich promocji.
- Wojciech Żukowski – burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski, szczególnie zasłużonym dla powstania i promocji Rezerwatu Biosfery Roztocze; prezes Stowarzyszenia Euroregion Roztocze.
- Florian Kapica – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza „Jastrzębia Zdebrz” i organizatorem Ogólnopolskiego Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego. Od wielu lat buduje pozytywny wizerunek regionu oraz popularyzuje aktywny wypoczynek.
- Marcin Dąbrowski – kierownik Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie; koordynator wydarzeń turystycznych i kulturalnych, zaangażowany w organizację dużych, cyklicznych rajdów i parad rowerowych.
- Katarzyna Komisarczuk – wiceprezeska Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie; organizatorka kursów przewodników i pilotów wycieczek.
- Artur Juszczak – prezes Zarządu Chełmskiego Parku Wodnego zaangażowanym w działalność sportową i turystyczną; organizator licznych rajdów rowerowych, podczas których zawsze aktywnie promuje Chełm i województwo lubelskie.
- Andrzej Wnuk – prezydent Miasta Zamość, prowadzi liczne działania mające na celu promocję turystyczną miasta i regionu, a także wspiera powstawanie nowych atrakcji i produktów turystycznych.
- Agnieszka Mazurkiewicz – dyrektorka generalna Hotelu Hampton by Hilton w Lublinie, a także Regionalnej Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego; niekwestionowany autorytet w środowisku hotelarskim miasta i regionu lubelskiego.
- Ewa Skowronek jest wybitnym naukowcem, profesorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorka cenionych publikacji związanych z turystyką i realizatorka wielu projektów z obszaru turystyki na Lubelszczyźnie.
- Teresa Brzezińska-Wójcik w swej pracy naukowej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zajmuje się przyrodniczymi, ekonomicznymi i społecznymi aspektami rozwoju turystyki i rekreacji, prowadząc m.in. projekty badawcze i edukacyjne. Pełni również funkcję Członka Zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Hanna Zawistowska – profesor Szkoły Głównej Handlowej, ceniona specjalistka prawa turystycznego, kierowniczka Podyplomowych Studiów Menedżerów Turystyki i Hotelarstwa SGH, przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji w obszarze Turystyka, a także Członek Rady Ekspertów do spraw Turystyki przy ministrze właściwym ds. turystyki.
- Zygmunt Modzelewski – właściciel Ośrodka Turystycznego Kukle w Gibach, twórca innowacyjnego projektu glinianej wioski – unikatowego produktu turystycznego w skali kraju, członek Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Turystyki Lewiatan.
- Grzegorz Caboń – prezes Zarządu Relavia Sp. z o.o., jednego z najprężniej działających przedsiębiorstw turystycznych województwa podkarpackiego. Jego działania przyczyniają się do budowania silnych lokalnych marek turystycznych i wydłużenia sezonu turystycznego w Bieszczadach.
- Daniel Wojtas – właściciel Agencji Turystycznej Bieszczady Adventure, laureat konkursu na najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podkarpackiego, twórca programów z zakresu turystyki aktywnej.
- Waldemar Ławecki jest założycielem Biura Podróży „Bezkresy”, organizatorem turystyki historycznej i kulturowej na ziemie dawnej Polski, a także autorem licznych artykułów do prasy branżowej.
- Sebastian Fijak jest przewodnikiem i instruktorem górskim, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Górskich. Aktywnie działa na rzecz podnoszenia jakości górskiego przewodnictwa i bezpieczeństwa w górach.
Odznaczenie otrzymało także Mazowiecko-Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne powstałe w 1996 roku. Swoim zasięgiem obejmuje obszar wschodniej Polski i zrzesza członków z 11 powiatów. Prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju i promocji agroturystyki i turystyki wiejskiej.