Światowy Dzień Turystyki – zasłużeni dla polskiej turystyki
29.09.2020
28 września w Poznaniu odbyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas uroczystej gali wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wręczył odznaki „Za Zasługi dla Turystyki”. Polska Organizacja Turystyczna przyznała nagrody Turystycznego Dziennikarza Roku.
- 8 września w Poznaniu podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki odznaczono organizacje i osoby zasłużone dla polskiej turystki.
- Polska Organizacja Turystyczna po raz kolejny przyznała tytuły Turystycznego Dziennikarza Roku w czterech kategoriach: artykuł, audycja radiowa, fotoreportaż oraz wideo.
Światowe Dni Turystyki obchodzone uroczyście w Poznaniu były wspaniałą okazją do uhonorowania ludzi związanych z branżą turystyczną.
Odznaka „Za Zasługi dla Turystyki” została ustanowiona w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju turystyki i jest nadawana przez ministra właściwego do spraw turystyki. To zaszczytne wyróżnienie osób fizycznych, organizacji, instytucji podkreśla dokonania na rzecz wzmacniania roli turystyki, w tym zwiększenia udziału gospodarki turystycznej w gospodarce, jej konkurencyjności i atrakcyjności. Kluczowym elementem zasług jest działalność na rzecz jakościowego rozwoju sektora turystyki, w tym promowanie jakości i standardów.
Za zasługi w rozwoju polskiej turystyki wiceminister Andrzej Gut-Mostowy odznaczył m.in.: przewodników górskich, przedstawicieli branży agroturystycznej, animatorów kultury, społeczników, historyków i niestrudzonych popularyzatorów turystyki i krajoznawstwa. Wśród wyróżnionych znalazły się także ogólnopolskie firmy branży hotelowej i przewozowej.
Z rąk wiceministra rozwoju odznaczenia otrzymali:
- Grzegorz Biedroń – przewodnik beskidzki, pilot wycieczek i miłośnik gór,
- Stanisław Schubert– przewodnik sudecki, pilot wycieczek, organizator imprez turystycznych od ponad 50 lat związany jest z górami, turystyką i krajoznawstwem,
- Robert Jakubik – związanych z rozwojem turystyki wiejskiej, agroturystyki i ekoturystyki uzdrowiskowej,
- Małgorzata i Kamil Kowalewiczowie – małżeństwo podróżników dla których niepełnosprawność nie jest przeszkodą w zdobywaniu świata i realizacji marzeń,
- Marek Kusiakiewicz – od lat organizator Rodzinnych Zlotów Turystyki Campingowej,
- Joanna Liberadzka-Duras – organizatorka wydarzeń historycznych Ziemi Zamoyskiej i Roztocza,
- Tomasz Łęcki – historyk, Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu,
- Elżbieta Łobacz-Bącal – społecznik, przodownik turystyki górskiej, kolarskiej i pieszej,
- Polski Holding Hotelowy,
- PKP Intercity,
- PKS „POLONUS”,
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Bochni,
- Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych „Kraków”.
„Turystyczny Dziennikarz Roku” to konkurs, którego celem jest wyróżnienie najlepszych materiałów dziennikarskich promujących turystykę krajową. Są one inspiracją dla Polaków do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w kraju. Do konkursu można było zgłaszać artykuły prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne, które powstały w 2019 roku. Zwycięskie materiały dotyczą m.in. turystyki kolejowej, górskiej oraz aktywnej.
Ta nagroda jest z jednej strony docenieniem trudnej pracy dziennikarzy turystycznych, którzy w ogólnopolskich konkursach rzadko mogą zdobywać główne laury, a z drugiej strony to rekomendacja dla turystów, którzy wciąż poszukują nowych doznań i miejsc, które mogliby odwiedzić. W obecnym czasie pandemii coraz więcej osób chce odpoczywać na świeżym powietrzu, w niezatłoczonych miejscach i wśród przyrody. Zachęcam do zapoznania się ze zwycięskimi materiałami i do ruszenia ich śladem"
– powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
Turystyczni Dziennikarze Roku
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii artykuł został Leszek Sadkowski, za artykuł „Szlakiem wielkopolskich parowozów. Atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, który ukazał się w portalu podroze.onet.pl. Publikacja ta pokazuje, że szynowa przeprawa przez Wielkopolskę może okazać się zaskakująco przyjemną wycieczką zarówno dla małych, jak i dla dużych.
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii audycja radiowa została natomiast Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radia Kraków. Nagrodę otrzymała za jeden z odcinków audycji Skarby Małopolski, w którym opowiada o spływie przełomem Dunajca, czyli produkcie turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Atrakcja turystyczna została nagrodzona Certyfikatem POT w 2018 roku.
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii fotoreportaż został Jan Ulicki, specjalizujący się w fotografii dalekich odległości. Jego zdjęcie ukazuje samolot podchodzący do lądowania na tle Tatr. Fotografię wykonano z odległości ponad 100 km.
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii wideo został Adam Pachura z Telewizji Sudecka. Wyróżniony materiał ukazuje góry Sowie, czyli wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, idealne dla turystów lubiących ciszę, spokój oraz piesze wędrówki.