W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt Bałkanów Zachodnich – nowe perspektywy gospodarcze

26.06.2019

Rozmowy o budowie dobrego środowiska dla biznesu oraz o sukcesie polskiej gospodarki, jednej z najszybciej rozwijających się w UE, lidera wzrostu w państwach Europy Środkowo-Wschodniej; Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich; spotkanie z Sekretarzem – Generalnym OECD oraz dialog w formacie Trójkąta Weimarskiego – to główne punkty udziału Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich. W Poznaniu spotkają się szefowie rządów i ministrowie z kilkunastu państw Unii Europejskiej oraz państw bałkańskich, w tym minister Jadwiga Emilewicz oraz przedstawiciele instytucji unijnych.

Szczyt Bałkanów - infografika

Z inicjatywy minister Jadwigi Emilewicz podczas Szczytu odbędzie się też spotkanie z ministrem gospodarki i energii Niemiec Peterem Altmaierem oraz ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Mairem w formacie Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie będą rozmawiać o nowej polityce przemysłowej UE, w tym o IPCEI (z ang. Important projects of common european interest). To jeden z ważniejszych instrumentów, za pomocą których Komisja Europejska wspiera European Battery Alliance, czyli sojusz na rzecz rozwoju przemysłu bateryjnego w Europie, w którego prace Polska jest zaangażowana od samego początku.

Szczyt Bałkanów Zachodnich odbywa się dniach 3-5 lipca br. w trakcie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim. Nasze priorytety na ten rok to: gospodarka, wzajemne powiązania, społeczeństwo obywatelskie i bezpieczeństwo.   

Na Proces Berliński powinniśmy patrzeć z dwóch perspektyw. Może on doprowadzić do pełnej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią, a to oznacza poszerzenie obszaru wolności gospodarczej i nowe rynki, co jest dobre dla wszystkich uczestników inicjatywy – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Polska prezydencja jest pierwszą, która w tak zdecydowany sposób skupia się na gospodarce i budowaniu relacji biznesowych między Polską, UE i państwami bałkańskimi. Dowodem na to jest towarzyszące poznańskiemu szczytowi Forum Biznesu Bałkanów. To pierwsze takie wydarzenie w historii relacji biznesowych Polska – UE – Bałkany Zachodnie. Jego inicjatorem jest MPiT i Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

- Przez cały 4 lipca będą trwały spotkania i dyskusje o tym, jak wzmocnić powiązania gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich. Nasze rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować. Dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać obecne i budować nowe relacje handlowe, nowe łańcuchy dostaw,  wspierać talenty i pomagać kapitałowi w poszukiwaniu nowych możliwości – zaznaczyła szefowa MPiT.

Jak dodała Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich to pierwsze tego typu wydarzenie w historii wzajemnych stosunków. Jego inicjatorem jest resort przedsiębiorczości i technologii.

Zgodnie z programem Procesu Berlińskiego i odpowiadając na rzeczywiste potrzeby biznesowe, Forum skoncentruje się na trzech sektorach:

  • Energetycznym – energia odnawialna, wytwarzanie i dystrybucja energii konwencjonalnej, zarządzanie i ochrona sieci, sektor budowlany w energetyce.
  • Cyfrowym: m.in. startupy, IT i ICT, usługi cyfrowe, sztuczna inteligencja, automatyzacja, Przemysł 4.0., e-administracja i GovTech, zarządzanie danymi i ich analiza, rozwój infrastruktury cyfrowej i umiejętności.
  • Żywność i agrotechnika: rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, produkcja, maszyny rolnicze, rozwój usług na obszarach wiejskich.

Szczyt Bałkanów Zachodnich to też okazja do spotkania ministrów właściwych ds. gospodarki. 

Polska przeszła taką samą transformację gospodarczą, jakiej doświadczają państwa bałkańskie. Możemy więc dzielić się swoimi doświadczeniami. Dziś jesteśmy krajem z jednym z największych wzrostów gospodarczych w UE. Nasza działania dotyczące m.in. proprzedsiębiorczych zmian w prawie, stymulowania innowacyjności i zdolności eksportowych MŚP przynoszą efekty – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Podczas Szczytu odbędzie się prezentacja raportu OECD  „Globalna Europa Południowo-Wschodnia: wyzwolenie potencjału rozwoju”. W wydarzeniu będzie uczestniczyć szefowa MPiT. Analitycy OECD zbadali potencjał eksportowy Bałkanów Zachodnich, by zidentyfikować najlepiej rokujące branże i produkty, które mogą być motorem napędowym dla gospodarek regionu.

W pierwszej połowie lipca odbędzie się też wizyta w naszym kraju młodych przedsiębiorców, liderów polityki i myśli, urzędników służby cywilnej i lokalnych działaczy. Pomysłodawcą Programu Przyszłych Liderów UE-Bałkany jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Chcemy zaangażować młodych ludzi w Proces Bałkański i pomóc im w rozwoju ich talentów. Przez dwa tygodnie  (1-14 lipca) będą oni mogli poznać bliżej kraj będący liderem przemian gospodarczych i politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej – informuje wiceminister przedsiębiorczości technologii Marcin Ociepa.

Organizatorami Szczytu Bałkanów Zachodnich są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

***

Proces Berliński to inicjatywa zapoczątkowana przez Niemcy. Łączy 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo).

Są w nią też zaangażowane Europejski Bank Inwestycyjny, Komisja Europejska, Europejski Fundusz Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz krajowe instytucje finansowe.

Inicjatywa ma na celu lepszą integrację Bałkanów Zachodnich z gospodarkami UE oraz wzmocnienie kluczowych elementów współpracy regionalnej – poprzez liberalizację obrotów handlowych i ułatwienie przepływu osób, integrację cyfrową i energetyczną.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2019 15:33 Aleksandra Serkowska
Pierwsza publikacja:
02.07.2019 15:33 Aleksandra Serkowska
{"register":{"columns":[]}}