Szkoły województwa łódzkiego otrzymają nowoczesny sprzęt cyfrowy. To efekt akcji „Cyfrowy Uczeń”
21.06.2023
150 czytników Kindle i 50 tabletów Fire od Amazon trafiło w środę do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach. To element akcji „Cyfrowy Uczeń”, realizowanej wspólnie przez Amazon i Związek Cyfrowa Polska. Akcję w regionie wsparł minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
W skali całego kraju szkoły, w tym także z województwa łódzkiego, otrzymają kilka tysięcy sztuk nowoczesnego sprzętu. Wszystko po to, aby podnosić kompetencje cyfrowe młodzieży i walczyć ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego.
Uroczysta inauguracja akcji na terenie województwa łódzkiego odbyła się w środę (21 czerwca) w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach. Do placówki trafiło łącznie 150 czytników Kindle oraz 50 tabletów od Amazon.
Umiejętności cyfrowe to warunek sprawnego poruszania się we współczesnym świecie, elastycznego dostosowywania się do rynku pracy, bycia świadomym obywatelem. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie mogli zdobyć te umiejętności jak najszybciej. Nie możemy zakładać, że wszyscy mają równy dostęp do wiedzy i sprzętu w swoich rodzinnych domach. Akcje takie jak ta pozwalają szkołom na wyrównywanie szans
– mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Brzezinach.
Zasady akcji są proste: Amazon przekazuje produkowane przez siebie tablety i czytniki, żeby przygotować uczniów na pracę w coraz bardziej zdigitalizowanej rzeczywistości. Istotnym czynnikiem jest także przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia cyfrowego – jak wynika z obserwacji Związku Cyfrowa Polska, w wielu środowiskach dostęp do internetu i nowoczesnych technologii wciąż nie jest oczywisty. Na odczuwanie efektów wykluczenia cyfrowego szczególnie narażone mogą być dzieci ukraińskich uchodźców, dlatego także uczniowie z Ukrainy kontynuujące naukę w polskich szkołach będą mogli skorzystać z dostarczonego przez Amazon sprzętu.
Michał Kanownik, prezes współorganizującego akcję Związku Cyfrowa Polska, podkreślał znaczenie edukacji cyfrowej w kształtowaniu kompetencji przyszłości:
Musimy oswajać najmłodszych z nowymi technologiami, aby przygotowywać ich na podjęcie realnych wyzwań zawodowych. Rynek pracy stale ewoluuje, a edukacja cyfrowa stanowi jeden z najważniejszych elementów dostosowywania się do jego realiów
– przekonywał.
Technologia towarzyszy nam w wielu aspektach życia już od najmłodszych lat. Dlatego edukacja cyfrowa jest niezbędna i co więcej - musi nadążać za szybkim tempem jej rozwoju. Do tego potrzebne są narzędzia, dzięki którym możemy wspierać kształcenie kolejnych „Cyfrowych Uczniów”, a w przyszłości wartościowych pracowników
– mówił Adam Owczarek, Site Leader w centrum Amazon LCJ2 w Pawlikowicach.
Uczniowie z całej Polski mogą sprawdzić swoje cyfrowe umiejętności
Prezes Cyfrowej Polski zachęcał również uczniów do wzięcia udziału w wielkim ogólnopolskim teście kompetencji cyfrowych IT Fitness Test. To międzynarodowa inicjatywa, która już po raz drugi prowadzona jest na terenie Polski. IT Fitness Test pozwala uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych poznać i rozwinąć swój poziom kompetencji cyfrowych. Udział jest bezpłatny, a na uczestników czekają nagrody.
Jak podkreśla polska branża cyfrowa, wsparcie najmłodszych w edukacji cyfrowej to nie tylko moralny obowiązek, ale i gospodarcza konieczność.
Dbając o kompetencje cyfrowe młodzieży, dbamy także o przyszły rozwój Polski, polskiej nauki i całej gospodarki. Chcemy, aby nasze kadry były w przyszłości konkurencyjne względem wielkich światowych ośrodków technologicznych. Akcja podjęta dziś wspólnie z Amazon to ważny krok na tej ścieżce
– komentuje Michał Kanownik.
O Związku Cyfrowa Polska
Branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku. Więcej informacji.