Szybsze decyzje, mniej biurokracji
12.03.2018
1 czerwca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 25 maja 2017 r. w sprawie krajowego zezwolenia generalnego (Dz. U. poz. 1045). Ustanowiło ono cztery nowe krajowe zezwolenia generalne, z których mogą korzystać podmioty dokonujące obrotu z zagranicą uzbrojeniem.
Dokument wprowadził m.in. możliwość korzystania z krajowego zezwolenia generalnego, które jest przeznaczone dla podmiotów świadczących pomoc techniczną. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy zamierzają świadczyć pomoc techniczną na warunkach określonych w zezwoleniu generalnym, nie muszą ubiegać się o zezwolenia indywidualne. To oszczędność czasu i znaczne ułatwienie, które poprawi konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych. Rozporządzenie wprowadza też obowiązek - konieczność przekazywania organowi kontroli obrotu raz w roku informacji na temat realizacji transakcji w ramach zezwolenia generalnego.
Nowe rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przekazywanych organowi kontroli obrotu przez podmiot dokonujący obrotu towarami o znaczeniu strategicznym w ramach zezwoleń generalnych, nie przyczyni się do wprowadzania jakichkolwiek nowych obowiązków administracyjnych, a jedynie dostosowuje zakres ustawowo wymaganych informacji do nowego ułatwienia, którym jest zezwolenie generalne na świadczenie pomocy technicznej. Projekt został poddany szerokim konsultacjom publicznym. w którym udział wzięły m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju, Związek Pracodawców „Business Centre Club”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.03.2018 11:36 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 12.03.2018 11:36 administrator gov.pl